Rajčata praskají? Zde je způsob a jak to vyřešit

03. 07. 2023

Rajčata praskají? Zde je způsob a jak to vyřešit

Rajčata jsou oblíbenou plodinou v našich zahradách a kuchyních. Jejich sladká a šťavnatá chuť je neodolatelná. Avšak, pokud se na vašich rajčatech objevují praskliny, může to znamenat problém. Praskání rajčat je běžným jevem a nejčastější příčinou je nerovnoměrné zalévání.

Pokud se na rajčatech objeví praskliny v době, kdy už jsou zralá a rajče ještě nezačalo hnít nebo plesnivět, jedná se jen o kosmetickou vadu, která nemusí nutně znamenat, že je nelze konzumovat. Popraskají-li však rajčata ještě zelená, je velice pravděpodobné, že než dozrají, napadne je plíseň. Takové plody proto ihned odstraňte, aby se plíseň nemohla dál šířit.

Praskání rajčat má několik příčin, tou nejčastější je však nepravidelné, nebo nerovnoměrné zalévání. Rajčata mají tenkou a pružnou slupku, která umožňuje pomalé vstřebávání vody. Když jsou však rajčata zalita nadměrným množstvím vody najednou, rychle nabobtnají a jejich slupka nemá dostatečný čas se přizpůsobit tomuto náhlému nárůstu objemu. To vede k praskání.

Obdobně pokud jsou rajčata zalévána nepravidelně nebo nedostatečným množstvím vody, mohou se stát náchylnými k dehydrataci. Když se poté zalijí větším množstvím vody, plody se snaží rychleji absorbovat vodu a slupka může také prasknout.

V těchto případech je proto prevence jednoduchá. Stačí zajistit pravidelnou a rovnoměrnou zálivku. Ideální je udržovat konzistentní vlhkost půdy. To může být zejména v horkých dnech problematičtější, protože na slunci může půda rychle vysychat. I tomu se dá poměrně snadno zabránit. Půdu pod rajčaty zakryjte mulčí. Ideální je například tráva ze sekačky. Zadrží vlhkost v půdě, zabrání jejímu přehřívání a zároveň brání prorůstání plevele. Další výhodou je, že trávu není nutné ze záhonu odstraňovat. Po sklizni ji jednoduše zaryjte do země, kde poslouží jako hnojivo.

Jednou z dalších příčin praskání rajčat může být nesprávné hnojení. Mají-li rostliny rovnoměrný, dostatečný, avšak zároveň přiměřený přísun živin, mohou být odolnější proti praskání i různým chorobám. Naopak například náhlý nadměrný přísun dusíkatého hnojiva může vést k rychlému růstu a oslabení struktury plodů, což zvyšuje jejich náchylnost k praskání. Hnojení by mělo být prováděno v souladu s potřebami konkrétních odrůd rajčat a místních podmínek.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Motor špatně startuje a kolísají otáčky

Motor špatně startuje a kolísají otáčky

22. 04. 2024

Nadpis článku je asi nejčastěji zmiňovaná závada zahradní techniky se spalovacími motory. I když důvodů, proč motor…

Povinné ručení na koloběžku a zahradní traktor?

Povinné ručení na koloběžku a zahradní traktor?

18. 04. 2024

Od 1. dubna 2024 začal platit nový zákon, který stanoví, že povinné ručení budou muset sjednat i majitelé některých…

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

15. 04. 2024

Nevím jak vy, ale já se pokaždé těším na jaro, až se všechno opět zazelená a rozkvete. S nadšením vždy vytlačím sekačku…

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

12. 04. 2024

Naše děti čerstvý hrášek vyloupaný z lusků milují. Pěstování je přitom snadné, a tak jim ho můžeme dopřát až do podzimu.