Rajčata praskají? Zde je způsob a jak to vyřešit

03. 07. 2023

Rajčata praskají? Zde je způsob a jak to vyřešit

Rajčata jsou oblíbenou plodinou v našich zahradách a kuchyních. Jejich sladká a šťavnatá chuť je neodolatelná. Avšak, pokud se na vašich rajčatech objevují praskliny, může to znamenat problém. Praskání rajčat je běžným jevem a nejčastější příčinou je nerovnoměrné zalévání.

Pokud se na rajčatech objeví praskliny v době, kdy už jsou zralá a rajče ještě nezačalo hnít nebo plesnivět, jedná se jen o kosmetickou vadu, která nemusí nutně znamenat, že je nelze konzumovat. Popraskají-li však rajčata ještě zelená, je velice pravděpodobné, že než dozrají, napadne je plíseň. Takové plody proto ihned odstraňte, aby se plíseň nemohla dál šířit.

Praskání rajčat má několik příčin, tou nejčastější je však nepravidelné, nebo nerovnoměrné zalévání. Rajčata mají tenkou a pružnou slupku, která umožňuje pomalé vstřebávání vody. Když jsou však rajčata zalita nadměrným množstvím vody najednou, rychle nabobtnají a jejich slupka nemá dostatečný čas se přizpůsobit tomuto náhlému nárůstu objemu. To vede k praskání.

Obdobně pokud jsou rajčata zalévána nepravidelně nebo nedostatečným množstvím vody, mohou se stát náchylnými k dehydrataci. Když se poté zalijí větším množstvím vody, plody se snaží rychleji absorbovat vodu a slupka může také prasknout.

V těchto případech je proto prevence jednoduchá. Stačí zajistit pravidelnou a rovnoměrnou zálivku. Ideální je udržovat konzistentní vlhkost půdy. To může být zejména v horkých dnech problematičtější, protože na slunci může půda rychle vysychat. I tomu se dá poměrně snadno zabránit. Půdu pod rajčaty zakryjte mulčí. Ideální je například tráva ze sekačky. Zadrží vlhkost v půdě, zabrání jejímu přehřívání a zároveň brání prorůstání plevele. Další výhodou je, že trávu není nutné ze záhonu odstraňovat. Po sklizni ji jednoduše zaryjte do země, kde poslouží jako hnojivo.

Jednou z dalších příčin praskání rajčat může být nesprávné hnojení. Mají-li rostliny rovnoměrný, dostatečný, avšak zároveň přiměřený přísun živin, mohou být odolnější proti praskání i různým chorobám. Naopak například náhlý nadměrný přísun dusíkatého hnojiva může vést k rychlému růstu a oslabení struktury plodů, což zvyšuje jejich náchylnost k praskání. Hnojení by mělo být prováděno v souladu s potřebami konkrétních odrůd rajčat a místních podmínek.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!