Co dělat, když na zahradě najdete malého ježka?

24. 10. 2023

Co dělat, když na zahradě najdete malého ježka?

Navštěvuje-li vaši zahradu ježek, je to jako výhra v loterii. Je to užitečné zvířátko, které se živí různými škůdci a pomáhá tak chránit vaši zahradu.

Ježek si v přírodě dokáže zpravidla poradit sám. Pokud se ve vaší zahradě objeví, není nutné většinou jakkoli zasahovat. V některých případech se však bez naší pomoci neobejde.

Pozdě narozená mláďata musí na zimu co nejrychleji nabrat dostatečnou hmotnost, aby mohla přežít zimu. Ježek v zimě hibernuje a dokáže přežít jen když má před uložením k zimnímu spánku hmotnost nejméně 650–700 g. Proto mladí ježci zejména na podzim vedeni pudem sebezáchovy usilovně hledají potravu, kde se dá a na zahradách se s nimi můžeme setkat častěji než jindy.

Najdete-li na zahradě na podzim dospělého a zdravého ježka, není nutné cokoli řešit. Ovšem jedná-li se o mládě s hmotností pod 700 g, bude vhodnější, když se o něho postará záchranná stanice.

Někdy se může stát, že ježka na zahradě poraní pes, který jej může požadovat za vetřelce. Poraněné nebo zjevně nemocné ježky je také nutné předat pracovníkům záchranné stanice.

Jak jinak se dá ježkům pomoci?

Ježkům můžete pomoci zejména tak, že jim v zahradě poskytnete úkryt pro přezimování. Ideální jsou hromady větví a listí, nebo jim můžete postavit zahradní domek. Stačí vyrobit boudičku o rozměrech 40 x 40 cm vysokou 30 cm, ke které připojíte chodbičku 15 x 15 cm dlouhou cca 60 cm. Do domečku dejte podestýlku ze slámy a umístěte jej na klidné místo na zahradě a zahrňte jej zeminou, kompostem a listím.

Chcete.li ježky přikrmovat, nejvhodnější jsou k tomu běžné kočičí granule. Naopak naprosto nevhodné je mléko, které ježek nedokáže strávit a způsobí mu zažívací potíže. Stejně nevhodné je i pečivo, které ježkovi nedodá žádnou energii a sůl v pečivu ježkovi také nemusí právě prospívat.

Dobrým nápadem také není ježka se ujmout a pokusit se jej nechat přezimovat doma. Přestože se mu budete snažit pomoct, ježek je u nás chráněný, jeho odchyt může být považován za nelegální a můžete se tak dostat do křížku se zákonem. Navíc ježek je noční tvor a dokáže být poměrně hlučný. Pokud si tedy nejste opravdu jistí, zda je ježek zdravý a dokáže přezimovat, vždy je lepší kontaktovat pracovníky některé ze záchranných stanic.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak se vyspat v horkých letních nocích bez klimatizace

Jak se vyspat v horkých letních nocích bez klimatizace

24. 07. 2024

Léto je obdobím, na které se většina z nás těší. Slunečné dny, dlouhé večery a dovolené jsou jen některé z důvodů, proč…

Co dělat při bodnutí včelou, vosou nebo sršněm

Co dělat při bodnutí včelou, vosou nebo sršněm

24. 07. 2024

V létě se na zahradách, při piknicích či u bazénů často setkáváme s různými druhy hmyzu, mezi nimiž vynikají včely,…

Jak se starat o květiny během horka a letních bouřek

Jak se starat o květiny během horka a letních bouřek

23. 07. 2024

Léto bývá pro květinové záhony náročným obdobím. Střídání extrémního horka a prudkých bouřek může způsobit řadu…

Jaké květiny pěstovat, aby zahrada kvetla po celý rok?

Jaké květiny pěstovat, aby zahrada kvetla po celý rok?

23. 07. 2024

Pěstování květin v zahradě, která kvete od jara až do podzimu, je snem mnoha zahrádkářů. Abychom dosáhli tohoto cíle v…