Automatické zavlažování ve skleníku: Chytré řešení pro pohodlnou péči o rostliny

31. 07. 2023

Automatické zavlažování ve skleníku: Chytré řešení pro pohodlnou péči o rostliny

Ve skleníku pěstujeme rostliny, které potřebují nejen správnou teplotu prostředí, ale také dostatek vody. Ruční zavlažování může být pracné, časově náročné, navíc je důležité zalévat rostliny od kořenů, aby nedocházelo k zamokření listů a plodů.  Proto je ideálním řešením využití automatického zavlažování. Výhodou automatického zavlažování může být také fakt, že bude zavlažována pouze půda pod rostlinami a nebudou zbytečně pokropené listy. Vlhkost na rostlinách totiž zvyšuje riziko množení houbových a plísňových onemocnění.Co budeme potřebovat:

 1. Prosakovací hadice: Tato speciální hadice je vyrobena z materiálu, který umožňuje postupné uvolňování vody přímo ke kořenům rostlin.
 2. Sud nebo nádrž s dešťovou nebo odstátou vodou: Slouží jako zásobník vody pro zavlažování. Využití vody ledové vody ze studny nebo vodovodu není vhodné. V horných letních dnech by kořeny rostlin v rozehřáté půdě mohly prudkým ochlazením utrpět šok.
 3. Čerpadlo s plovákem: Sudové čerpadlo pohání vodu z nádrže do hadice a zajišťuje zavlažování. Plovák, který čerpadlo spíná a vypíná podle stavu hladiny je důležitý proto, aby čerpadlo neběželo na prázdno, pokud se voda z nádrže vyčerpá.
 4. Spínací hodiny: Slouží k automatickému spouštění a zastavování čerpadla v určených intervalech.

Postup montáže:

 1. Umístění prosakovací hadice: Položte prosakovací hadici v záhonu ve skleníku tak, aby dosáhla ke kořenům rostlin. Hadice by měla být umístěna na zem, přímo pod rostlinami.
 2. Připojení k sudu s vodou: Pomocí klasické hadice propojte prosakovací hadici s čerpadlem.
 3. Instalace čerpadla: Umístěte čerpadlo do sudu s vodou. Ujistěte se, že čerpadlo je správně zapojeno do elektrického zdroje.
 4.  Nastavení spínacích hodin: Nastavte spínací hodiny na požadované intervaly pro zavlažování. Například dvakrát denně po dobu 10 minut ráno a večer.
 5. Spuštění systému: Po dokončení montáže a nastavení spínacích hodin spusťte systém automatického zavlažování. Čerpadlo bude pumpovat vodu do hadice, která postupně zavlažuje rostliny ve skleníku.

Výhody automatického zavlažování:

 • Úspora času a práce: Systém se postará o pravidelné zavlažování rostlin, což vám ušetří čas a úsilí.
 • Rovnoměrné zavlažování: Díky prosakovací hadici jsou rostliny zavlažovány rovnoměrně a přímo u kořenů.
 • Optimální péče o rostliny: Systém umožňuje nastavit optimální intervaly zavlažování, což přispívá k zdravému růstu rostlin a snižuje riziko přelití nebo podlití.


Systém automatického zavlažování s prosakovací hadicí a časovačem je jednoduchý a cenově dostupný způsob, jak se postarat o vaše rostliny ve skleníku. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

21. 06. 2024

Nadzemní bazény jsou skvělým způsobem, jak si užít letní dny na vlastní zahradě. Aby však zážitek z koupání byl co…

Znáte výhody venkovních žaluzií?

Znáte výhody venkovních žaluzií?

18. 06. 2024

Od jara se většina z nás těší na léto, kdy slunce rozehřeje zem a my se budeme moct natáhnout se studeným nápojem někde…

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

17. 06. 2024

Skleník je skvělý vynález. Umožní nám v našich končinách pěstovat plodiny, které vyžadují teplejší klima. Rostliny,…

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

12. 06. 2024

Plísně a padlí jsou běžnými problémy, se kterými se zahradníci setkávají při pěstování rajčat, okurek a dalších plodin.…