Vertikutace

11. 01. 2017

Vertikutace

Pokud chcete dosáhnout skutečně exkluzívního vzhledu trávníku, kromě sečení, hnojení a pravidelného zbavování se nežádoucích plevelů se nevyhnete ani vertikutaci – provzdušňování.

Co je smyslem vertikutace?

Vertikutátor zpravidla obsahuje rotující válec s několika noži. Výška válce je nastavena tak, aby noře prořezávaly svrchní vrstvičku půdy 3 - 5 mm silnou. Tím se odstraní zplstnatělé zbytky trávy a zároveň rozruší vrchní vrstva půdy, která tak může lépe přijímat vzduch, živiny a vláhu. Dále samozřejmě dochází i k přesekání travních výběžků, což nutí trávu vytvářet nové výhonky. Tráva tím houstne a zmlazuje se. Zároveň se tím poškozují dvouděložné plevele, což podstatně omezuje jejich růst a množení.

Kdy a jak vertikutaci provádět?

Vetikutace se zpravidla provádí 2x do roka, jednou na jaře (březen/duben) a jednou na podzim (září). Vertikutaci provádějte jenu dobře zakořeněného trávníku, u nově zakládaných trávníků nejdříve třetí rok po výsevu, jinak může dojít k jeho vytrhání. Zároveň musí být sucho, z rozmoklé půdy by se trávník také mohl vytrhávat a vertikutátor by udělal více škody než užitku.  Správná hloubka prořezání je 3 mm, u divokých trávníků maximálně 5 mm. Vždy je však lepší provádět vertikutaci v rozmezí několika týdnů několikrát s hloubkou 3 mm, než jednou do velké hloubky.

Pokud nebyla vertikutace delší dobu prováděna, trávník prořežeme 2x, nejprve v podélném a následně v příčném směru. Počítejte s tím, že po tomto zásahu bude trávník chvíli vypadat žalostně, pokud však vertikutaci provedete správně, velice rychle se vzpamatuje a odměnou bude kvalitní a hustý pažit. Při vertikutci dochází k uvolňování velkého množství plsti a organických zbytků, pokud není váš vertikutátor vybaven sběrným košem, budete je muset pečlivě vyhrabat, jinak se opět přemění na těžko proniknutelnou plsť.

Trávník po vertikutaci ihned ošetříme křemičitým pískem, který vyplní vzniklé rýhy a zamezí tak jejímu rychlému udusávání. Pro aplikaci můžeme použít vhodný rozmetací posypový vozík.  Podle potřeby sypeme cca 2 - 4 litry písku na 1 m2.  Trávník pořádně zalijte, doplňte holá a řídnoucí místa travní semenem a aplikujte vhodné dlouhodobé hnojivo. Počítejte s tím, že po vertikutaci je třeba trávník zalévat důkladně a častěji, aby nedošlo k jeho zasychání.

Jaký je rozdíl mezi vertikutcí a provzdušňováním?

Provzdušňování je vlastně vše, co umožní přístup vzduchu do půdy. K provzdušňování tedy dochází i při vertikutaci. Při vertikutaci však dochází i ke zmiňovanému odstraňování travní plsti a prořezávání výhonků. Samotné provzdušňování se pak může dělat speciálními provzdušňovacími nástroji, moderní vertikutátory/provzdušňovače pak mívají možnost snadné výměny válce, kdy je válec nožový nahrazen válcem drátkovým. Drátový válec jemně propichuje vrchní vrstvy půdy a trávník díky tomu neutrpí takový šok, jako při vertikutci. Provzdušňovat drátovým válcem je tak možné po celý rok, mezi jarní a podzimní vertikutací.

Jak vybrat správný vertikutátor?

Pokud vlastníme jen malou předzahrádku o rozloze několika málo metrů čtverečních, pravděpodobně vystačíme jen s vhodnými vertikutačními hráběmi. Na malé zahrady mohou být vhodnou volbou elektrické vertikutátory, které jsou lehké, snadno ovladatelné a prakticky bezúdržbové. Jedinou údržbou je u nich čištění a občasná výměna opotřebených válců.

Na větší zahrady je pak vhodnější pořízení některého z benzínových vertikutátorů. I když jsou pro manipulaci poněkud těžší, díky vysokému výkonu je práce s nimi rychlejší a obsluha nemusí dávat pozor na přívodní kabel.

Vertikutátor by měl také obsahovat sběrný koš, do kterého podobně jako sekačka posbírá odstraněné zbytky. Velkou výhodou je rovněž možnost výměny nožového válce za drátkový.

Při výběru stroje bychom rovněž měli brát ohled na možnosti nastavení hloubky prořezu. Vertikutátory s přednastavenými stupni se sice mohou zdát jednoduché na nastavení, ovšem je nutné mít na paměti, že nože se časem opotřebením zkracují a tak i když je plynulé nastavení poněkud složitější na nastavení přesné hloubky, umožní při nastavení plynule zohlednit i opotřebení nožů. U benzínových vertikutátorů, které jsou těžší, je také vhodné, pokud je lze rychle pákou zvednout z pracovní výšky do výšky pojezdové.  Tuto možnost však zpravidla nalezneme u dražších a profesionálních modelů.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Podzimní úklid zahrady: Proč je důležité odstranit spadané listí

Podzimní úklid zahrady: Proč je důležité odstranit spadané listí

08. 10. 2024

Podzimní období přináší nejen krásné scenérie plné barevných listů, ale také nezbytné práce na zahradě. Jedním z…

Jak správně uložit akumulátory na zimu, aby dobře sloužily i na jaře

Jak správně uložit akumulátory na zimu, aby dobře sloužily i na jaře

07. 10. 2024

Podzim je obdobím, kdy se většina zahradní techniky, elektrických motocyklů, elektrokol a dalších strojů napájených z…

Rozdíl mezi mechanickými a hydraulickými kotoučovými brzdami na elektrokolech

Rozdíl mezi mechanickými a hydraulickými kotoučovými brzdami na elektrokolech

04. 10. 2024

Kotoučové brzdy jsou na elektrokolech stále populárnější volbou díky jejich vyššímu brzdnému výkonu a schopnosti…

Jak vybrat malou domácí elektrocentrálu?

Jak vybrat malou domácí elektrocentrálu?

04. 10. 2024

Malé domácí elektrocentrály s benzínovým motorem se mohou stát nenahraditelným pomocníkem při různých krizových…