Zdraví psa v parných dnech: Jak minimalizovat rizika přehřátí

26. 06. 2023

Zdraví psa v parných dnech: Jak minimalizovat rizika přehřátí

V horkých letních dnech je důležité nezapomínat na pohodlí a bezpečí našich čtyřnohých přátel, zejména pokud jsou venku na zahradě. Psi jsou citliví na vysoké teploty a mohou snadno přehřát. Proto je důležité přijmout opatření, která zajistí, že váš pes bude mít příjemné a bezpečné prostředí i v horkém počasí.

Přestože psi rádi tráví čas na sluníčku, je důležité poskytnout jim přístup do stínu. Nejlepší je stín pod stromy, jejichž hustá koruna se sama přirozeně ochlazuje a tak je pod stromem vždy chladněji, než pod sluncem rozpálenou střechou nebo plachtou. Ovšem nemáte-li na zahradě stromy, je cokoli co poskytuje stín lepší než nic.

V horkém počasí je klíčové, aby váš pes měl neustálý přístup k čerstvé vodě. Voda musí být pro psa neustále k dispozici. Pravidelně ji obměňujte, aby zůstala čerstvá a chladivá. Někteří psi se ve vodě rádi zchladí. Pořiďte svému čtyřnohému příteli psí bazének. Dětské bazénky jsou nevhodné, pes je rychle protrhne drápky na tlapkách. Speciální psí bazény jsou vyrobené z odolných materiálů. Některý pes si do bazénku i lehne, jiný v něm může jen stát a chladit si nohy. Rozhodně psa nenuťte, aby se v bazénu chladil, když sám nechce. Prudké ochlazení by mu mohlo způsobit zdravotní problémy.

Pokud je možné, snažte se venčit psa v časných ranních hodinách nebo pozdě večer, kdy jsou teploty nižší. V nejteplejší části dne se vyhněte všem aktivitám, při kterých by se pes mohl přehřát. Chtít po psím kamarádovi, aby vám aportoval v době, kdy teploty přesahují 30 °C opravdu není dobrý nápad. Vyhněte se venčení během nejparnější části dne, kdy mohou být teploty nejvyšší a povrchy nejteplejší.

Poměrně často se zapomíná na to, že pes nemá boty, které by jeho tlapky ochránily před rozpáleným asfaltem, dlažbou nebo betonem. Takovéto povrchy se na slunci mohou rozpálit i na více než 60 °C. To může být problém zejména ve městech, kde je nutné pejska vyvenčit i přes den, aby mohl vykonat svou potřebu. V nejteplejších hodinách dne ale venčení omezte jen na nejnutnější dobu a zvažte, zda by nebylo vhodné pejskovi pořídit speciální psí obuv. Spousta veterinářů by mohla potvrdit, kolik popálených tlapek každoročně ošetřují.

Je důležité být pozorný k příznakům přehřátí u psa. Měli byste zbystřit vždy, když se projeví známky, jako jsou nadměrné dýchání, vyčerpání, zmatenost, zvracení nebo průjem. Pokud si všimnete těchto příznaků, okamžitě dejte psa na chladné a stinné místo, poskytněte mu dostatek vody a kontaktujte veterinárního lékaře.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Palivové dřevo rychle a levně?

Palivové dřevo rychle a levně?

10. 09. 2024

S nadcházejícím podzimem a mírnějším počasím je ideální čas na přípravu palivového dřeva na zimu. Horké letní dny, kdy…

Konec léta je ideální dobou pro stříhání živých plotů

Konec léta je ideální dobou pro stříhání živých plotů

06. 09. 2024

Živé ploty jsou oblíbeným prvkem zahradní architektury, který přináší řadu výhod. Pokud uvažujete o jejich úpravě,…

Jak ochladit domov v nesnesitelných vedrech?

Jak ochladit domov v nesnesitelných vedrech?

02. 09. 2024

Pomalu si začínáme zvykat, že v létě čím dál déle panují tropická období. Rtuť teploměru během dne neklesne pod 30 °C…

Snadný způsob, jak uchovat letošní úrodu rajčat

Snadný způsob, jak uchovat letošní úrodu rajčat

28. 08. 2024

Pokud se vám letos urodilo více rajčat, než dokážete spotřebovat, nezoufejte! Rajčatový protlak je skvělým způsobem,…