Zdraví psa v parných dnech: Jak minimalizovat rizika přehřátí

26. 06. 2023

Zdraví psa v parných dnech: Jak minimalizovat rizika přehřátí

V horkých letních dnech je důležité nezapomínat na pohodlí a bezpečí našich čtyřnohých přátel, zejména pokud jsou venku na zahradě. Psi jsou citliví na vysoké teploty a mohou snadno přehřát. Proto je důležité přijmout opatření, která zajistí, že váš pes bude mít příjemné a bezpečné prostředí i v horkém počasí.

Přestože psi rádi tráví čas na sluníčku, je důležité poskytnout jim přístup do stínu. Nejlepší je stín pod stromy, jejichž hustá koruna se sama přirozeně ochlazuje a tak je pod stromem vždy chladněji, než pod sluncem rozpálenou střechou nebo plachtou. Ovšem nemáte-li na zahradě stromy, je cokoli co poskytuje stín lepší než nic.

V horkém počasí je klíčové, aby váš pes měl neustálý přístup k čerstvé vodě. Voda musí být pro psa neustále k dispozici. Pravidelně ji obměňujte, aby zůstala čerstvá a chladivá. Někteří psi se ve vodě rádi zchladí. Pořiďte svému čtyřnohému příteli psí bazének. Dětské bazénky jsou nevhodné, pes je rychle protrhne drápky na tlapkách. Speciální psí bazény jsou vyrobené z odolných materiálů. Některý pes si do bazénku i lehne, jiný v něm může jen stát a chladit si nohy. Rozhodně psa nenuťte, aby se v bazénu chladil, když sám nechce. Prudké ochlazení by mu mohlo způsobit zdravotní problémy.

Pokud je možné, snažte se venčit psa v časných ranních hodinách nebo pozdě večer, kdy jsou teploty nižší. V nejteplejší části dne se vyhněte všem aktivitám, při kterých by se pes mohl přehřát. Chtít po psím kamarádovi, aby vám aportoval v době, kdy teploty přesahují 30 °C opravdu není dobrý nápad. Vyhněte se venčení během nejparnější části dne, kdy mohou být teploty nejvyšší a povrchy nejteplejší.

Poměrně často se zapomíná na to, že pes nemá boty, které by jeho tlapky ochránily před rozpáleným asfaltem, dlažbou nebo betonem. Takovéto povrchy se na slunci mohou rozpálit i na více než 60 °C. To může být problém zejména ve městech, kde je nutné pejska vyvenčit i přes den, aby mohl vykonat svou potřebu. V nejteplejších hodinách dne ale venčení omezte jen na nejnutnější dobu a zvažte, zda by nebylo vhodné pejskovi pořídit speciální psí obuv. Spousta veterinářů by mohla potvrdit, kolik popálených tlapek každoročně ošetřují.

Je důležité být pozorný k příznakům přehřátí u psa. Měli byste zbystřit vždy, když se projeví známky, jako jsou nadměrné dýchání, vyčerpání, zmatenost, zvracení nebo průjem. Pokud si všimnete těchto příznaků, okamžitě dejte psa na chladné a stinné místo, poskytněte mu dostatek vody a kontaktujte veterinárního lékaře.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…