Jak chránit psa před klíšťaty

15. 07. 2021

Jak chránit psa před klíšťaty

Teplé a vlhké počasí jaké je v posledních dnech, dokonale vyhovuje klíšťatům. Sedí ve vlhké vysoké trávě nebo vyšší vegetaci a trpělivě čeká, až se o ně otře hostitel, aby se na něho mohlo přichytit. Klíště neumí aktivně vyhledat hostitele, jako například komár. Je však vybaveno senzory, které jej včas upozorní na blížící se oběť, aby nepromarnilo svou šanci přichytit se. Vždy ovšem musí dojít ke kontaktu.  Není tedy pravdou, že klíště na svou oběť skáče ze stromů, jak si někteří myslí.

V zahradě je proto základní prevencí pravidelné sečení trávy, pravidelná údržba dřevin a další postupy, které byly uvedeny ve článku ZDE.

Při procházkách zejména v době vysoké aktivity klíšťat nenechávejte svého mazlíčka zbytečně běhat ve vysoké trávě a prolézat neudržované křoviny. Pejska pravidelně prohlížejte, i když pravděpodobnost, že v husté srsti najdete klíště dřív, než se přisaje, napije a zmohutní je prakticky nulová. Proto je více než vhodné učinit i některé další kroky, jak riziko přisátí klíštěte zmírnit na minimum.

Mezi nejoblíbenější způsoby, jak pejska chránit patři tzv. pipetky nebo antiparazitní obojky. V prvním případě pomocí pipetky kápnete psovi do srsti mezi lopatky roztok, který spolehlivě odpudí klíšťata i blechy. Účinnost roztoku je asi 1 měsíc. Antiparazitní obojek rovněž obsahuje účinnou látku, která se z něho postupně uvolňuje do srsti asi po dobu půl roku. Pak je nutné obojek vyměnit.  Oba prostředky je možné běžně zakoupit v prodejnách s chovatelskými potřebami, k dostání bývají i v některých lékárnách nebo u veterináře. 

S veterinářem se případně můžete i poradit o vhodnosti použití speciálních tablet, které se psovi dávají spolknout. Jejich výhodou je, že spolehlivě hubí klíšťata i blechy, ale pokud si se psem hrají děti, nepřijdou do kontaktu s chemikálií v srsti tak, jako u jiných prostředků.

Za úvahu jistě také stojí různé spreje, jejichž účinnost je sice kratší, ale lze je aplikovat jednorázově, například před výletem do lesa.

Méně oblíbené jsou pak antiparazitní šampóny. Jedná se sice o levnou metodu, účinnost ovšem nemusí být vždy 100%. Šampóny proto najdou využití spíše v případě, že váš mazlíček například chytne blechy od jiného psa. Navíc ne každý pes pravidelnou koupel dobře snáší.

 

Proč je klíště tolik nebezpečné?

Klíště za svůj životní cyklus prochází vývojovými stádii od vajíčka, přes larvu, nymfu, po dospělce. Larva, která se vylíhne z vajíčka, se často přisaje na hlodavce. Po nasátí odpadne a metamorfuje na nymfu. Ta se již přisává na větší zvířata nebo na člověka. Napitá nymfa opět odpadne a projde poslední proměnou na dospělce. Samice dospělce se opět přisaje na větší zvířata nebo člověka. Celý tento cyklus může trvat 2 – 3 roky a klíště v sobě po celou dobu může uchovávat a přenášet nákazu z krve od předchozího hostitele.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak zazimovat zahradní nábytek?

Jak zazimovat zahradní nábytek?

30. 09. 2022

Na podzim, když se dny krátí a slunce ztrácí sílu, už na zahradě netrávíme tolik času. Zahradní nábytek už využíváme…

Kam se shrabaným listím? Za pálení hrozí vysoké pokuty!

Kam se shrabaným listím? Za pálení hrozí vysoké pokuty!

29. 09. 2022

Máte-li na zahradě stromy a keře, na podzim musíte shrabat listí. A že ho někdy může být opravdu hodně… Jenže kam s ním?

Vybíráte motorovou pilu?

Vybíráte motorovou pilu?

29. 09. 2022

Jedním ze způsobů, jak ušetřit spoustu peněz za topení, je vlastní příprava palivového dřeva. Dnes sice není problém…

Proč je důležitá vertikutace?

Proč je důležitá vertikutace?

26. 09. 2022

Kvalitní trávník vyžaduje spoustu péče. Nestačí jen pravidelné sečení, důležité je i zalévání v suchých obdobích,…