Fáma o zákazu kamen a krbů se znovu šíří

02. 04. 2024

Fáma o zákazu kamen a krbů se znovu šíří

1. září 2024 začne platit omezení používání některých starých topidel, které nesplňují stanovené emisní limity. V médiích a na internetu se však šíří zavádějící informace, že lidé nebudou smět topit v krbech a krbových kamnech.

Tuto dezinformaci bohužel šíří i některé televizní a rozhlasové stanice, u kterých by člověk očekával, že si před zveřejněním všechny informace řádně ověří. Některé články navíc uvádějí, že při topení v krbu nebo kamnech vám může hrozit pokuta až 50 000 Kč, která může být udělena opakovaně. Mnoho lidí tyto zavádějící zprávy dostaly do nejistoty, zda si budou moct beztrestně a legálně ve svých kamnech zatopit i na podzim.

Jak to tedy opravdu je?

Omezení se týká výslovně kotlů, které nesplňují minimálně 3. třídu podle normy ČSN EN-303-5. Je však nutné striktně rozlišit, co je kotel a co je jsou krbová kamna nebo krb.

Na stránkách ministerstva životního prostředí je možné snadno dohledat, že zákaz starých kotlů nesplňujících emisní limity se týká stacionárních zdrojů uvedených v §17 odst. 1 písm. g) zákona číslo 201/2012 Sb., kde je uvedeno že se jedná o:
…stacionární zdroj na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a který není navržen rovněž pro přímé vytápění místa instalace…

Tím je v podstatě jasně definován kotel, který je umístěn v technické samostatné místnosti.

Pokud se jedná o krbová kamna a krbové vložky, které jsou konstrukčně určené pro přímé vytápění místnosti, nejedná se o kotel, a to ani v případě, že jsou vybavené tepelným výměníkem pro ohřev vody. Důležitá je však podmínka, že primární funkcí kamen nebo vložky je přímé vytápění místnosti, ve které jsou umístěné.

(U kotle jen sotva obstojíte s argumentem, že je jeho hlavní funkcí přímé vytápění místnosti, ve které je umístěn.)

Laicky řečeno – uvedené omezení se týká pouze kotlů na tuhá paliva, jejichž primární funkcí je ohřev vody v ústředním topení. V krbových kamnech a krbech ve kterých se topí dřevem tedy můžeme topit i nadále.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Povinné ručení na koloběžku a zahradní traktor?

Povinné ručení na koloběžku a zahradní traktor?

18. 04. 2024

Od 1. dubna 2024 začal platit nový zákon, který stanoví, že povinné ručení budou muset sjednat i majitelé některých…

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

15. 04. 2024

Nevím jak vy, ale já se pokaždé těším na jaro, až se všechno opět zazelená a rozkvete. S nadšením vždy vytlačím sekačku…

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

12. 04. 2024

Naše děti čerstvý hrášek vyloupaný z lusků milují. Pěstování je přitom snadné, a tak jim ho můžeme dopřát až do podzimu.

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

11. 04. 2024

Letos to chvíli vypadalo, že matka příroda jaro přeskočí a ze zimy bude rovnou léto. Teplé počasí nás sice potěšilo,…