Nečekejte na kalamitu: Pojistěte se záložním zdrojem elektřiny
05. 12. 2023
Pokud je většina zařízení domu napájena elektřinou, může být několikahodinový výpadek skutečným problémem. Zejména v zimě mohou stromy obtěžkané mokrým sněhem potrhat elektrické vedení a v případě že se jedná o kalamitu, může se obnova dodávky elektřiny protáhnout i desítky hodin.
Běžný dům se dnes bez elektřiny neobejde, často si to však uvědomíme až ve chvíli, když její dodávka vypadne na delší dobu. Udělat si doma večer při svíčkách může být romantické, jenže bez elektřiny se dnes neobejdou moderní kotle, krbové vložky a kamna s výměníkem, u kterých je nutná elektřina pro provoz oběhového čerpadla. Jakmile se čerpadlo zastaví, nelze v nich topit, protože by došlo k jejich poškození. Jestliže máte v kuchyni jen elektrickou varnou desku, neohřejete si ani jídlo, neuvaříte si čaj. Jste-li odkázáni na vodu z vrtu, čerpadlo bez elektřiny nespustíte.
Jako krátkodobou zálohu lze využít různé akumulátorové záložní zdroje. Jejich výhodou je, že neprodukují žádný hluk ani emise, rozhodující však může být doba provozu omezená kapacitou baterií. Jestliže se baterie vybijí, bez elektřiny je nelze nabít. V tomto ohledu je tedy rozhodně lepší generátor se spalovacím motorem, protože palivo můžete kdykoli doplnit, proto vás nezaskočí ani několikadenní výpadek.
Před pořízením generátoru elektřiny zvažte, kam jej umístíte. Bydlíte-li v zástavbě rodinných domů, hluk motoru generátoru by mohl obtěžovat sousedy. Zároveň jej kvůli výfukovým zplodinám nelze provozovat v uzavřených prostorách. Dobrým řešením tak může být pro generátor vybudovat odhlučněný a zároveň dobře větraný přístřešek, který jej ochrání před deštěm a sněhem.
Co vše je možné generátorem napájet?
Teoreticky je možné generátorem elektřiny napájet jakýkoli elektrický spotřebič. V praxi je to však poněkud složitější. Při výběru vhodné elektrocentrály je důležité zvážit mimo jiné především tři nejdůležitější faktory:
Výkon elektrocentrály
Výkon centrály určuje maximální možný odběr všech současně připojených spotřebičů. Potřebný výkon centrály tedy určíte tak, že sečtete příkon všech spotřebičů, které budete současně k elektrocentrále připojovat. Ovšem nestačí sečíst pouze příkon, který je u spotřebičů udáván na štítku, protože u některých spotřebičů je nutné pamatovat na to, že při spuštění mohou mít krátkodobě i několikanásobně vyšší příkon, než je udávaný provozní příkon. Zpravidla se jedná o spotřebiče obsahující elektromotor, mezi něž patří například čerpadla, kompresory v lednicích apod. V těch může mít motor při rozběhu krátkodobě i 10x vyšší příkon.
Typ centrály: Jednofázový nebo třífázový generátor?
Třífázový generátor je vhodný jen pro napájení třífázových spotřebičů. Je totiž důležité pochopit, že celkový výkon je rozdělen do tří fází. To znamená, že například třífázovou centrálou s výkonem 6500 W můžete napájet jeden třífázový spotřebič s příkonem 6500 W, ale pokud chcete připojit jednofázový spotřebič, může mít příkon maximálně 2160 W. Pokud byste měli stejně výkonnou centrálu jednofázovou, bez potíží k ní připojíte jednofázový spotřebič s příkonem 3600 W.
Typ reguleace: AVR regulace nebo invertorový generátor?
Běžné domácí spotřebiče jsou napájené střídavým napětím 230 V. Tomu samozřejmě musí být přizpůsobeny elektrocentrály. AVR regulace se tedy stará o to, aby výstupní napětí bylo právě 230 V. AVR regulace ale není vhodná pro napájení citlivých elektronických spotřebičů, protože výstupní napětí může zejména při změně zatížení centrály zakolísat. V některých případech toto zakolísání výstupního napětí může být i v desítkách voltů, což může citlivější spotřebiče poškodit.
Oproti tomu invertorové centrály drží výstupní napětí poměrně přesně, často je výstup kvalitnější, než je v běžné elektrické zásuvce ze sítě. Invertorové centrály totiž pro řízení výstupního napětí používají poměrně pokročilou elektroniku, která generuje takřka dokonalý sinusový výstup o frekvenci 50 Hz a napětí 230 V. O správnou frekvenci na výstupu tedy stará elektronika bez ohledu na otáčky motoru generátoru. To umožňuje výkon motoru dynamicky přizpůsobovat aktuálnímu zatížení centrály, a tak lépe optimalizovat i spotřebu paliva.
Generátory elektřiny poskytují spolehlivý zdroj energie pro zajištění klíčových funkcí domácnosti. Jejich schopnost dobíjet akumulátory a poskytovat nouzový zdroj energie pro různá zařízení, od čerpadel ve studních, oběhových čerpadel topných systémů, zajištění provozu automatických kotlů, dobíjení baterií záložních zdrojů, dobíjení telefonů, automobilových akumulátorů, a dalších důležitých zařízení z nich dělá nenahraditelný prvek pro zabezpečení v nečekaných situacích.
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat
Výhody vodních čerpadel se spalovacím motorem
13. 09. 2024Vodní čerpadla se spalovacím motorem představují klíčové řešení v situacích, kdy je potřeba rychle a efektivně…
Výhody vytápění domu krbovými kamny - Levné, ekologické a efektivní řešení
13. 09. 2024Vytápění domu pomocí krbových kamen je jedním z nejlevnějších a zároveň ekologicky přívětivých způsobů, jak zajistit…
Palivové dřevo rychle a levně?
10. 09. 2024S nadcházejícím podzimem a mírnějším počasím je ideální čas na přípravu palivového dřeva na zimu. Horké letní dny, kdy…
Konec léta je ideální dobou pro stříhání živých plotů
06. 09. 2024Živé ploty jsou oblíbeným prvkem zahradní architektury, který přináší řadu výhod. Pokud uvažujete o jejich úpravě,…