Jak se vypořádat s náledím?

Přestože na počátku zimy padá teplota pod bod mrazu především v noci, právě v této době hrozí riziko náledí nejvíc. Rozbředlý sníh nebo mrznoucí déšť do rána na cestách a chodnících vytvoří klouzačku, ze které se mají radost pouze děti při ranní cestě do školy. Nám dospělým led přináší spíš více starostí. Videa s lidmi klouzajícími po chodníku sdílená na internetu bývají sice zábavná, zpravidla však pobaví pouze pozorovatele, samotný aktér už tak nadšený není. A pokud dojde k úrazu, zábava už to není ani pro pozorovatele.
Náledí nás může zaskočit kdykoli. Nespoléhejte, že cesty a chodníky budou vždy uklizené. Zákon sice ukládá majiteli pozemku, na kterém se komunikace nachází, povinnost chodník udržovat, ovšem například v případě kalamity zákon počítá i s tím, že ne vždy je reálné tuto povinnost dodržet. Je lepší uklouznutí předejít než s končetinou v sádře rozjímat nad tím, zda vám někdo újmu nahradí.
Buďte sami připraveni
Někteří z nás už „nesmeky“ znají. Skutečnost, že pomáhají předcházet úrazu, je celkem zřejmá. Pokud se podíváme do statistik, bez nadsázky se dá tvrdit, že dokonce mohou zachránit i život. Přitom se jedná o jednoduché gumové návleky na boty, které jsou na podrážce opatřené ostrými ocelovými hroty. Lehce se vejdou i do kabelky, neměly by chybět ani v autě. Na botu je nasadíte během pár vteřin, stejně rychle je sejmete před vstupem do budovy. Riziko uklouznutí na ledě nebo uklouzaném sněhu nesmeky snižují na minimum. Tam, kde ostatní doslova "probalancují", s nesmeky projdete jistým krokem.
Jsou skvělým pomocníkem při odklízení sněhu, až již s hrablem, nebo frézou.
Bojujte efektivně s náledím
Led z chodníku lze odstranit buď mechanicky, nebo chemicky.
Mechanické odstranění je sice namáhavé a nevyhnete se například riziku poškození dlažby, ovšem je účinné i při velice nízkých teplotách a po odklizení ledu zůstane čistý chodník. Led je nutné rozbít a odsekat škrabkou na led, následně jej odklidíte hrablem.

Při výběru hrabla se ale vyhněte těm nejlevnějším, často nabízeným v supermarketech, které mají hranu lopaty plastovou, nebo jen přebalenou tenkým, přehnutým plechem. Taková hrana se totiž rychle obrousí o chodník. Zároveň se při sebemenší zátěži ohne a už ji nikdy nesrovnáte tak, aby k chodníku přiléhala po celé šířce.
Chemické odstranění dá nejméně práce. Nejběžněji se používá posypová sůl, což je vlastně obyčejný chlorid sodný, tedy prakticky stejná sůl, jakou používáte v kuchyni. Nevýhodou je, že běžná posypová sůl je účinná maximálně do -21 °C. Při nižších teplotách již není schopna led rozpustit. Paradoxně tak může vzniknout situace, že v pozdních hodinách posolíte sníh na chodníku, který se sice zpočátku roztaje. V noci ovšem při poklesu teploty opět zamrzne. Výsledkem je pak hladký ledový povrch, který je mnohem nebezpečnější než ušlapaný sníh.
Aby se dopad na přírodu minimalizoval, posypová sůl by měla být aplikována rovnoměrně. K tomu je však nutné použít rozmetač nebo posypový vozík.
Pro ošetření krátkých chodníků a menších ploch vystačíte s ručním rozmetačem, u kterého točíte kličkou, a rotující talíř rozmetá sůl do okolí. Pro větší plochy pak lze využít ruční rozmetací vozík. Pokud například spravujete delší příjezdovou cestu, vhodnou volbou může být tažený rozmetací vozík v kombinaci se čtyřkolkou nebo zahradním traktorem.
Poslední možností je posyp drtěmi nebo pískem. Zde je ovšem účinek pouze dočasný. Písek se po čase dostane pod povrch ledu, a posyp je proto nutné pravidelně opakovat.
Zpět na předchozí stránku
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Přichází čas chystat záhony na jaro
22. 01. 2021
Nejnadupanější sněhová fréza
20. 01. 2021
Jak spolehlivě zadřít motor?
18. 01. 2021Opravdu víte, jak správně namíchat a uskladnit palivo pro dvoutakní motory?

Je nejvyšší čas na přípravu techniky na sezónu!
08. 01. 2021Do jara sice zbývá ještě několik týdnů, přesto je právě nyní nejvyšší čas připravit zahradní techniky na sezónu. Máte…

