Lenošení u bazénu: Radost i potenciální nebezpečí
16. 08. 2023

Letní měsíce přinášejí spoustu radostí. Tato období lákají mnoho z nás k odpočinku u bazénu, kde můžeme relaxovat, osvěžit se a užít si příjemné chvíle s rodinou a přáteli. Vysoké teploty ale také nesou mnohá rizika, na které často zapomínáme.
Není divu, že nás letní horko láká k lenošení u bazénu. Ve vodě se můžeme ochladit a uvolnit napětí. Nicméně, déletrvající vystavování se slunci bez odpovídající ochrany může vést k vážným problémům.
Základ je prevence
U bazénu bychom v nejteplejších částech dne nikdy neměli být sami, ještě lepší je se slunění v době od 10 do 16 hodin raději úplně vyhnout. Vysoké teploty jsou únavné a není problém na slunci usnout a přivodit si úžeh nebo úpal. Zapomínat byste neměli ani na dostatek nápojů, ovšem nealkoholických. Alkoholu a kávě se v horkých dnech raději vyhněte, napomáhají totiž dehydrataci.
Úžeh a úpal: Co to znamená a jak se projevují?
Úžeh má na svědomí sluneční záření. Je to stav, kdy tělo nedokáže účinně regulovat svoji teplotu a teplota těla stoupá na nebezpečně vysokou úroveň. Může se projevit i několik hodin po opalování. Přehřátí organismu na slunci může vést k nevolnosti, zmatenosti, zrychlenému dýchání a zrychlenému srdečnímu tepu. Některé příznaky mohou zahrnovat zrudnutí kůže, silné pocení nebo naopak suchou a horkou kůži.
Úpal si můžeme uhnat i bez slunce. Často stačí i delší pobyt v prostředí, kde je teplota vyšší než 35 °C. Příznaky mohou být podobné jako při úžehu, stav ale může být mnohem vážnější. Někdy tělesná teplota postiženého stoupá nad 40 °C, což může vést k selhání orgánů až po ztrátu vědomí. Příznaky úpalu zahrnují silnou bolest hlavy, nevolnost, zvracení, závratě a v extrémních případech i křeče.
První pomoc:
- Přemístění do chladného místa: Postiženého s úžehem nebo úpalem, okamžitě přesuňte do chladného a stinného místa.
- Volný přístup vzduchu: Uvolněte postiženému oblečení, aby byla pokožka volná a mohla lépe dýchat.
- Zajištění hydratace: Pokud je osoba při vědomí, nabídněte jí vodu k pití, aby se hydratovala. Nápoj by ale neměl být ledový, lepší je mírně vlažný. Můžete také použít iontové nápoje s elektrolyty.
- Chlazení: Použijte mokré ručníky nebo hadříky a přikládejte je na čelo, krk, zápěstí a kotníky postižené osoby. Pokud máte možnost, využijte i klimatizaci nebo větrák.
- Odborná lékařská pomoc: Pokud příznaky neustoupí nebo se zhoršují, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc
Pokud se sluníte u bazénu, velkým rizikem může být, když rozehřátí skočíte do studené vody. Mohou se vám totiž prudce stáhnout cévy, což může vést ke ztrátě vědomí. Pokud se tak stane v bazénu, je to samozřejmě velice nebezpečné. Proto byste neměli být u bazénu nikdy sami. Rozehřátí do vody nikdy neskákejte, je důležité postupovat pomalu a opatrně se osvěžovat.
Letní vedra a bazény mohou být skvělou zábavou, ale nesmíme zapomínat na bezpečnost. Dodržování jednoduchých pravidel pro ochranu před sluncem a hydrataci těla může zachránit zdraví a životy. Vždy mějte na paměti, že prevence je klíčem k bezpečnému a radostnému prožití letních dní.
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci
28. 11. 2023I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?
27. 11. 2023Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?
27. 11. 2023Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?
20. 11. 2023I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…

