Zazimujte zahradní techniku správně

14. 11. 2022

Zazimujte zahradní techniku správně

Letošní zahradní sezóna se chýlí ke konci a stroje, které nám po celý rok tak dobře sloužily, budou odpočívat garážích a kůlnách.  Mají-li však stejně spolehlivě sloužit i příští rok, je třeba provézt alespoň základní údržbu. Část údržby lze jistě odložit až na jaro. Ideálně například výměnu motorového oleje, který díky tomu bude na jaře čerstvý a přes zimu do sebe zbytečně nenatáhne vlhkost. Ovšem některé kroky údržby nikdy neodkládejte.

Nejčastější chybou, která na jaře nadělá mnoho starostí je ponechání paliva v nádrži. I když toto pravidlo opakujeme stále dokola již několik let, stále je to nejpodceňovanější úkon a palivo přes zimu hodně lidí nechává v nádrži. Nezřídka pak slýcháme povzdechy, že stará pila nebo sekačka vydržela prakticky bez údržby dlouhé roky a ta nová nešla nastartovat už po první zimě. Skutečně je to způsobeno nekvalitní konstrukcí nových strojů?

V dobách, kdy byl benzín benzínem, bylo běžné, že v nádrži zazimované motorky, sekačky nebo jiného motorového stroje přečkal zimu a na jaře motor bez potíží naskočil na první „cuknutí“.  Moderní palivo ale obsahuje biologickou příměs – ethanol. Ten má bohužel několik špatných vlastností.

Benzín se poměrně rychle odpařuje, ethanol na sebe naopak velice dobře váže vzdušnou vlhkost. Copak se děje v karburátoru, ve kterém je ponechán benzín s ethanem po několik týdnů? Benzín se začne odpařovat a ethanol s vodou naopak začne vytvářet sliz, který postupně ztuhne v usazeninu, která ulpí na stěnách palivových kanálů. Z počátku pravděpodobně jen sníží průtok paliva a motor bude mít nižší výkon, budou kolísat otáčky, bude špatně startovat a samovolně zhasínat. Po nějaké době ale karburátor zacpe tak, že už motor nenastartujete. Vyčištění takového karburátoru je složité, někdy dokonce nemožné a nezbývá nic jiného než karburátor kompletně vyměnit.

Ethanol z plastů rozpouští změkčovadla. To způsobuje všemožné problémy se zkřehlými a praskajícími palivovými hadičkami, největší potíže to však působí u vysokootáčkových dvoutaktních motorů s membránovými karburátory. Aby karburátor mohl fungovat, musí si membrána zachovat svou pružnost. Když ovšem membrána vlivem biolihu ztvrdne a zkřehne, při prvním pokusu o nastartování se doslova rozsype.

Ale abychom neházeli vše jen na biosložku, obdobné problémy často působí i agresívní aditiva, která někteří výrobci přidávají do měně kvalitních paliv. I ty umějí naleptat palivové hadičky, těsnění nebo membrány.

Nejjednodušším způsobem, jak zbytečně nezkracovat životnost karburátorů, je vypuštění paliva z nádrže a nastartování motoru. Motor nechte běžet, dokud sám nezhasne nedostatkem paliva. Jen tak vyčerpá všechno palivo, které zůstalo v karburátoru. U karburátorů s plovákem pomocí výpustního šroubu nechte vytéct poslední zbytky, membránové karburátory profoukněte vzduchem.

Možná se setkáte s názory, že suchá membrána rychle ztrácí pružnost. Nejsem si tím ale úplně jistý. Jednak membrány jsou běžně ve skladech jako náhradní díl skladovány i několik let, aniž by jim to nějak škodilo. Navíc sucho jim bude rozhodně škodit mnohem méně, než biolíh nebo agresívní aditiva.

V neposlední řadě je třeba také myslet na omezenou životnost smíchaného oleje s benzínem pro dvoutaktní motory.  Není žádným tajemstvím, že olej v benzínu postupně ztrácí svou schopnost mazat, a proto se delší uskladnění namíchané palivové směsi nedoporučuje. Biosložka proces ztráty mrazivosti oleje ještě urychluje. Vždy by se proto mělo namíchat jen tolik směsi, kolik spotřebujete a benzín s olejem skladujte odděleně.

Když se však chystáte stroj uložit na zimní období a benzín byste v kanystru skladovali po několik měsíců, raději je ihned spotřebujte například v autě a na jaře kupte benzín čerstvý.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!