Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

21. 09. 2021

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

Konec léta a začátek podzimu je období, kdy se sklízejí poslední zbytky úrody a záhony je nutné připravit na další sezónu. Záhony je nyní nutné pořádně zrýt. Někteří začínající a nezkušení pěstitelé tuto činnost nezřídka odkládají až na jaro. Práce s rýčem jde pomalu, je značně namáhavá a sychravé počasí často také chuti k zahradničení nepřidá.

Chcete-li se ale napřesrok dočkat uspokojivé úrody, bez rytí se záhony neobejdou. Záda si ale u rýče dávno lámat nemusíte. Na trhu jsou dnes dostupné kultivátory a rotavátory všemožných typů, které práci udělají prakticky bez námahy za zlomek času v porovnání s dřinou s rýčem. Dostupné jsou jak malé elektrické kultivátory pro malé záhonky, tak silné motorové stroje, které si poradí i na menším poli.

Rytí rozruší půdu, čímž v první řadě podstatně omezí bujení plevelů. Tím, že se do půdy dostává vzduch, podpoříte užitečné mikroorganismy, které v půdě žijí a pomáhají rozkládat biologickou hmotu. Proto je dobré při podzimním rytí do půdy zapravit kompost nebo hnůj. Kompost by ovšem měl být alespoň 2 roky starý, abyste si do záhonu nezanesli semena plevelů. Hnůj je významným zdrojem dusíku a dalších živin. To ocení zejména na živiny náročnější rostliny. Hnůj ovšem nikdy nepoužívejte tam, kde budete pěstovat česnek.

Rytí půdy je velice důležité rovněž v těžkých a jílovitých půdách. Ty mají tendenci rychle slehávat a na povrchu vytvářejí neprostupnou vrstvu, kterou nepronikne vzduch ani voda. Těžké půdy ovšem nejsou všeobecně vhodné pro pěstování a pokud chcete kvalitní úrodu, nejlepší cestou je půdu v záhonech úplně vyměnit. Ne vždy je to ale možné. V takovém případě je nutné těžkou půdu kultivovat velice důkladně a průběžně ji zlehčovat přidáváním kompostu. Kompostem nešetřete, těžké půdy mají tendenci živiny na sebe vázat a pro rostliny je špatně uvolňují.

V posledních letech se stále častěji mluví o tzv. zeleném hnojení. Tato technika spočívá v tom, že po sklizni zasejete na záhon rychle rostoucí rostliny, které do podzimu stačí vytvořit větší množství zelené hmoty. Rostliny pak pomocí kultivátoru rozsekáte na drobné kousky a zaryjete do země. Mikroorganismy tuto biomasu v půdě rozloží na tolik potřebné živiny. Letos už je sice na zelené hnojení asi pozdě, ale zkusit to můžete příští rok.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…