Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

21. 09. 2021

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

Konec léta a začátek podzimu je období, kdy se sklízejí poslední zbytky úrody a záhony je nutné připravit na další sezónu. Záhony je nyní nutné pořádně zrýt. Někteří začínající a nezkušení pěstitelé tuto činnost nezřídka odkládají až na jaro. Práce s rýčem jde pomalu, je značně namáhavá a sychravé počasí často také chuti k zahradničení nepřidá.

Chcete-li se ale napřesrok dočkat uspokojivé úrody, bez rytí se záhony neobejdou. Záda si ale u rýče dávno lámat nemusíte. Na trhu jsou dnes dostupné kultivátory a rotavátory všemožných typů, které práci udělají prakticky bez námahy za zlomek času v porovnání s dřinou s rýčem. Dostupné jsou jak malé elektrické kultivátory pro malé záhonky, tak silné motorové stroje, které si poradí i na menším poli.

Rytí rozruší půdu, čímž v první řadě podstatně omezí bujení plevelů. Tím, že se do půdy dostává vzduch, podpoříte užitečné mikroorganismy, které v půdě žijí a pomáhají rozkládat biologickou hmotu. Proto je dobré při podzimním rytí do půdy zapravit kompost nebo hnůj. Kompost by ovšem měl být alespoň 2 roky starý, abyste si do záhonu nezanesli semena plevelů. Hnůj je významným zdrojem dusíku a dalších živin. To ocení zejména na živiny náročnější rostliny. Hnůj ovšem nikdy nepoužívejte tam, kde budete pěstovat česnek.

Rytí půdy je velice důležité rovněž v těžkých a jílovitých půdách. Ty mají tendenci rychle slehávat a na povrchu vytvářejí neprostupnou vrstvu, kterou nepronikne vzduch ani voda. Těžké půdy ovšem nejsou všeobecně vhodné pro pěstování a pokud chcete kvalitní úrodu, nejlepší cestou je půdu v záhonech úplně vyměnit. Ne vždy je to ale možné. V takovém případě je nutné těžkou půdu kultivovat velice důkladně a průběžně ji zlehčovat přidáváním kompostu. Kompostem nešetřete, těžké půdy mají tendenci živiny na sebe vázat a pro rostliny je špatně uvolňují.

V posledních letech se stále častěji mluví o tzv. zeleném hnojení. Tato technika spočívá v tom, že po sklizni zasejete na záhon rychle rostoucí rostliny, které do podzimu stačí vytvořit větší množství zelené hmoty. Rostliny pak pomocí kultivátoru rozsekáte na drobné kousky a zaryjete do země. Mikroorganismy tuto biomasu v půdě rozloží na tolik potřebné živiny. Letos už je sice na zelené hnojení asi pozdě, ale zkusit to můžete příští rok.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Topení dřevem: Proč je důležité používat výhradně suché dřevo

Topení dřevem: Proč je důležité používat výhradně suché dřevo

09. 10. 2024

Topení dřevem je oblíbeným způsobem vytápění nejen pro jeho nižší náklady, ale také pro příjemnou atmosféru, kterou…

Podzimní úklid zahrady: Proč je důležité odstranit spadané listí

Podzimní úklid zahrady: Proč je důležité odstranit spadané listí

08. 10. 2024

Podzimní období přináší nejen krásné scenérie plné barevných listů, ale také nezbytné práce na zahradě. Jedním z…

Jak správně uložit akumulátory na zimu, aby dobře sloužily i na jaře

Jak správně uložit akumulátory na zimu, aby dobře sloužily i na jaře

07. 10. 2024

Podzim je obdobím, kdy se většina zahradní techniky, elektrických motocyklů, elektrokol a dalších strojů napájených z…

Rozdíl mezi mechanickými a hydraulickými kotoučovými brzdami na elektrokolech

Rozdíl mezi mechanickými a hydraulickými kotoučovými brzdami na elektrokolech

04. 10. 2024

Kotoučové brzdy jsou na elektrokolech stále populárnější volbou díky jejich vyššímu brzdnému výkonu a schopnosti…