Přehřívá se vám skleník?

16. 06. 2022

Přehřívá se vám skleník?

Skleník poskytuje možnost pěstovat rostliny už v době, kdy by to venkovní teploty ještě neumožnily.  Jenže s nástupem léta často vnitřní teploty ve skleníku dosahují hodnot, které rostlinám nemusí prospívat.

Základem je větrání. Jenže nechat celý den otevřená okna u skleníku i v době svojí nepřítomnosti může být rizikem. Pokud by přišla například bouřka se silnými nárazy větru, otevřená okna a dveře budou slabým místem, které povede s největší pravděpodobností ke zničení skleníku. Řešení při tom může být jednoduché. Stačí použít samočinné otevírání oken. Funguje na principu tepelné roztaživosti náplně. Když je horko, samočinně otevře okno a když se ochladí, okno zavře.

Ovšem v některých případech jen ventilace nestačí. Ostré letní slunce může skleník rozehřát tak, že slunce popálí listy rostlin a zvýšená vlhkost způsobená odpařováním vody bude navyšovat riziko plísňových onemocnění. Citlivější rostliny pak nemusí takový stres vůbec přežít.

Někdy je proto lepší skleník zastínit. Tím nejjednodušším způsobem je použití stínící fólie, kterou přetáhnete zvenčí přes skleník a pomocí kotvících držáků připevníte k zemi. Vše bývá dostupné v zahradních centrech.  Výhodou je, že lze kdykoli snadno odstranit.

Dalším způsobem je použití rákosové, nebo bambusové rohože. Ty bambusové sice bývají zpravidla o něco dražší, jsou ale trvanlivější.

Další možností je ochranný nátěr stínící barvou. Ta je však rozpustná vodou a tak ji zpravidla déšť po nějaké době smyje. V té době však již slunce nemusí mít takovou sílu a také vzrostlejší rostliny jsou více odolné.

V profesionálních sklenících s odolnou konstrukcí jsou často využívány i vnitřní systémy zastínění, které je možné podle potřeby zatahovat. Do malého zahradního skleníku jsou ale nevhodné, protože by zabíraly místo na již tak mezeném prostoru.

Výhodou zastínění je také skutečnost, že ve skleníku nebude docházet k tak vysokému odpařování vody a proto nebude nutné rostliny tak často zalévat.

 

Autor: PST

Související kategorie:

Skleník - HECHT RANCHER II

Skleníky a pařeniště


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…