Když zahradní hadice říká dost: Co dělat, když hadice praskne?

02. 08. 2023

Když zahradní hadice říká dost: Co dělat, když hadice praskne?

Zahradní hadici asi najdeme u každého domu. Nemusí nutně sloužit jen k zalévání, bez hadice nemůžete použít tlakovou myčku, s hadicí opláchnete třeba zablácené jízdní kolo, terasu, v létě s ní napustíte bazén, stejně dobře poslouží v horných i k osvěžení a dovádění.

Jenže nic netrvá věčně, a i obyčejná hadice má omezenou životnost. A tak i u té nejkvalitnější hadice jednou přijde čas, kdy ji bude třeba vyměnit. Jenže když se na hadici objeví první prasklina, není nutné hned spěchat pro novou. 

Někoho by možná napadlo hadici omotat páskou a doufal by, že tím problém vyřeší. Kdo to někdy zkusil dobře ví, že běžná páska tlak vody nezadrží a pokud ano, je to řešení dočasné, protože voda velice brzy začne opět protékat. Jak tedy hadici opravit? 

Jsou vlastně dvě možnosti. Tou první je opravná spojka. Hadici prostě přeříznete a odstraníte poškozenou část. Vzniklé konce hadice pak zasunete do opravné spojky a zajistíte zašroubováním koncovek, které hadici pevně sevřou na spojce.

 

Druhou možností je na vzniklé konce nasadit rychlospojky stejné, jakými hadici připojujete na nástavec na kohoutku. Pro spojení hadic pak použijete dvoucestnou spojku. Výhodou tohoto řešení je, že můžete hadici kdykoli rozpojit a použít jen její část. Voda v hadici totiž postupně ztrácí tlak, tak že čím delší hadici máte, tím menší tlak vody bude na jejím konci. Celou délkou opravené hadice pak můžete používat pro zalévání na druhém konci zahrady. Když však budete potřebovat například opláchnout zablácené jízdní kolo, hadici rozpojíte a využijete jen její část. Tlak vody bude vyšší a bláto půjde omýt snadněji. 

Stejně jako hadice, mají i různé spojky a nástavce omezenou životnost. Po nějaké době může začít voda ve spojích prosakovat. Není nic příjemného, když okolo spojky připojené kropící pistole prosakuje tolik vody, že jí máte víc na kalhotách a v botách než v samotném záhonu. Ani v tomto případě však často není nutné hned spojky měnit. Většinou stačí za pár korun zakoupit sadu těsnících kroužků a na spojkách je vyměnit. 

Obyčejná zahradní hadice je v zahradě často opomíjeným příslušenstvím, kterému věnujeme pozornost až ve chvíli, kdy selže. Životnost hadice však můžete prodloužit o celé roky tím, že se o ni správně postaráte, nenecháte ji ležet venku v mrazech a na zimu ji uklidíte třeba do garáže nebo sklepa, kde nemrzne. 

Při správné péči a občasné údržbě vám bude hadice i s příslušenstvím spolehlivě sloužit dlouhou řadu let. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!