Jak změřit a upravit pH půdy v záhonech domácími prostředky

25. 08. 2023

Jak změřit a upravit pH půdy v záhonech domácími prostředky

Nikoho asi nepřekvapí, že typ a kvalita půdy podstatně ovlivní zdraví rostlin a výnosy úrody. Většina lidí proto své záhony pravidelně přihnojuje, přidává různé nerostné živiny, ryje, zalévá, a přesto se rostlinám v moc nedaří. Na vině přitom může být i nevhodné pH půdy.

Co je pH? Hodnota pH ukazuje, zda je půda kyselá nebo zásaditá. Neutrální půda má hodnotu pH okolo 7. Čím nižší pH, tím je půda kyselejší, a čím je pH vyšší, tím je půda zásaditější. 

Kyselou půdu s pH v rozmezí 4–6 preferují například rododendrony, azalky, borůvky, brusinky nebo vřes. Většina rostlin má raději neutrální půdu s pH 6,5 až 7,5. Naopak zásaditou půdu s hodnotou pH nad 7,5 budou milovat slunečnice, lilie nebo některé traviny. 

pH půdy nejsnadněji změříte pH metrem, které se dnes dají pořídit za cenu o něco vyšší než 100 Kč. Orientačně si můžete doma pH odhadnout i s pomocí obyčejného octa a jedlé sody. Stačí k tomu vzorek půdy, dvě malé misky, destilovaná voda a zmíněný ocet a soda. 

Do každé misky dejte malý vzorek půdy a zalijte jej trochou destilované vody. V nouzi můžete použít i vodu obyčejnou, ale ta může ovlivnit pH vzorku.  Do první misky přilijte trochu octa, co druhé dejte polévkovou lžíci sody. 

Pokud začne šumět vzorek s octem, je vaše půda zásaditá. Šumí-li vzorek se sodou, je vaše půda kyselá. Nešumí-li vzorek žádný, nebo oba jen nepatrně a stejně, je pH vaší půdy neutrální. 

Je však nutné chápat, že tento test je velice hrubý a orientační. 

 

Jak upravit pH půdy?

Máte-li půdu kyselou (s nízkým pH) můžete její kyselost snížit vápněním. Spotřeba vápna nebo dolomitové mouky se může podle kyselosti pohybovat podle kyselosti půdy od 0,5 kg do 1,5 kg na 1 metr čtvereční. 

Potřebujete-li naopak u zásadité půdy kyselost zvýšit, přidejte do záhonu rašelinu. 

Jak upravit jílovitou půdu? 

Jílovitá půda je pro pěstování problematická. Zpravidla bývá poměrně zásaditá (pH 8-10), špatně propouští vodu a je těžká. V první řadě je nutné ji zlehčit přidáním písku, aby byla propustnější. Snížení pH dosáhnete přidáním rašeliny a organické hmoty. Půdu je potřeba s pískem a rašelinou pořádně promísit. Toho budete s rýčem dosahovat jen velice těžce proto je lepší použít kultivátor. Jakým způsobem kultivátor půdu zpracuje můžete vidět na obrázku níže:

Ostatně kultivátor využijete i k rytí záhonů nebo k zarývání hnojiva na podzim i na jaře každý rok. Pokud si pod pojmem kultivátor představujete jen velké motorové stroje vhodné pro rozlehlé záhony a malá políčka, možná neznáte malé elektrické a akumulátorové kultivátory, které jsou určené i pro ty nejmenší záhonky. Někdo jim také říká motorová motyka. Záhon s nimi zryjete s minimální námahou za zlomek času, který by trvala práce s rýčem a výsledek je nesrovnatelný. Investice do kultivátoru se proto jistě vyplatí. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Výhody vodních čerpadel se spalovacím motorem

Výhody vodních čerpadel se spalovacím motorem

13. 09. 2024

Vodní čerpadla se spalovacím motorem představují klíčové řešení v situacích, kdy je potřeba rychle a efektivně…

Výhody vytápění domu krbovými kamny - Levné, ekologické a efektivní řešení

Výhody vytápění domu krbovými kamny - Levné, ekologické a efektivní řešení

13. 09. 2024

Vytápění domu pomocí krbových kamen je jedním z nejlevnějších a zároveň ekologicky přívětivých způsobů, jak zajistit…

Palivové dřevo rychle a levně?

Palivové dřevo rychle a levně?

10. 09. 2024

S nadcházejícím podzimem a mírnějším počasím je ideální čas na přípravu palivového dřeva na zimu. Horké letní dny, kdy…

Konec léta je ideální dobou pro stříhání živých plotů

Konec léta je ideální dobou pro stříhání živých plotů

06. 09. 2024

Živé ploty jsou oblíbeným prvkem zahradní architektury, který přináší řadu výhod. Pokud uvažujete o jejich úpravě,…