JAK SPRÁVNĚ VĚTRAT SKLENÍK?

05. 05. 2021

JAK SPRÁVNĚ VĚTRAT SKLENÍK?

Již při budování skleníku je důležité pamatovat na to, že rostliny v něm pěstované musí mít neustále zajištěno vhodné a dostatečné větrání. To totiž zabraňuje příliš vysokým teplotám (většina rostlin při teplotách přes 30 °C pozastavuje svůj růst). A také nebezpečně vysoké vlhkosti vzduchu, která může některým rostlinám škodit. Navíc: kombinace velmi horkého a zároveň velmi vlhkého mikroklimatu ve skleníku může zapříčinit šíření chorob, zejména houbových. Jak ale skleník správně větrat, když se teploty často i přes den výrazně mění, obzvláště teď na jaře?

Obecně sice platí, že skleníku prospívá značný přísun čerstvého vzduchu – samozřejmě kromě studených či chladných nocí a rán, kdy je nezbytné mít skleník úplně uzavřený. Ale s takhle jednoduchým pravidlem si nevystačíme. Tedy detailněji: Proudění čerstvého vzduchu do skleníku by mělo být zajištěno a regulováno pomocí co největšího množství větracích otvorů, jako jsou například větrací klapky na střeše, boční okénka a vstupní, případně i boční dveře. Množství a variabilita větracích otvorů nám totiž umožní regulovat jednak intenzitu větrání (podle venkovní teploty) a jednak reagovat na aktuální proudění vzduchu (doporučujeme vždy otevírat spíše ty větrací otvory, které nejsou přímo vystavené proudění větru). Při horkém letním počasí se neobávejte částečně větrat skleník už od cca osmé hodiny ranní. A při slunném letním dopoledni a odpoledni otevřete všechny větrací otvory – otevřená větraná plocha by v tu dobu měla činit alespoň 20 % celkové plochy skleníku.Závěrem je důležité zdůraznit, že různé druhy rostlin mají pro svůj zdravý vývin a růst ve skleníků svá specifická teplotní minima a maxima, například rajčatům ? nesvědčí teploty nižší než 10 °C a při intenzivním slunečním záření vyšší než 29 °C. Je tedy dobré, vždy přesně zohlednit teplotní podmínky pěstování té které konkrétní rostliny.

 

Autor: HP


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…