Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

11. 04. 2024

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

Letos to chvíli vypadalo, že matka příroda jaro přeskočí a ze zimy bude rovnou léto. Teplé počasí nás sice potěšilo, ale zkušení zahrádkáři vědí, jak takový nástup jara může ovlivnit celou následující sezónu.

Když brzy na jaře teploty vystoupají nad 25 °C, zcela logicky to ovlivní vegetační cyklus některých rostlin. Ty mohou začít dříve klíčit nebo kvést. Bohužel je více než pravděpodobné, že se teploty mohou vrátit k normálu a mohou ještě přijít i mrazíky. Květy a mladé výhonky mohou zmrznout a z letošní úrody nebude skoro nic. Nezbývá nic jiného, než bedlivě sledovat předpověď počasí a bude-li to nutné, rostliny se musí včas ochránit před mrazíky například zakrytím textilií, nebo záhony zakrýt vrstvou slámy.

Vysoké teploty mohou také ovlivnit populaci škůdců, které v zahradě nechceme vidět. Mšice, roztoči a slimáci začnou být dříve aktivní a mají více času se rozmnožit. Zahradu pak vezmou doslova útokem. Proto je třeba zasáhnout včas, o pár týdnů dříve než v jiných letech.  Problémem však může být, že díky deštivému počasí bude nutné například některé postřiky aplikovat opakovaně, protože je déšť spláchne.

Letní teploty a dostatek vláhy také povytahují trávník ze země doslova před očima. Zatím co jsme v minulých letech přemýšleli nad tím, jestli už můžeme uklidit sněhová hrabla, letos jsme vyjeli do zahrad se sekačkami o pár týdnů dříve. Někoho to mohlo zaskočit natolik, že ani neprovedl jarní údržbu. Nyní je tedy nejvyšší čas zkontrolovat a případně vyměnit v sekačce olej, vzduchový filtr a případně nabrousit nůž. Nezapomeňte také promazat všechny pohyblivé části a kápněte trošku oleje i do bowdenů u lanek. Jen tak vám sekačka bude spolehlivě sloužit po zbytek sezóny. Podobně se postarejte i o další zahradní techniku.

Zkontrolujte i ostatní nářadí, aby vás něco nezaskočilo až ve chvíli, kdy jej budete potřebovat. Nikoho asi nepotěší, když během práce na zahradě zjistí, že některé nářadí dosloužilo a je nutné zakoupit nové. Zkontrolujte, zda jsou všechny násady v pořádku, jestli není třeba nějakou vyměnit. Přebruste pilníkem rýč, zkontrolujte i zahradnické nůžky. Podívejte se, jestli konev i vědro vydržely zimu, nebo nepopraskala zahradní hadice.

Správná příprava na novou zahradnickou sezónu vám může ušetřit spoustu práce i starostí.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Letní prázdniny na plný plyn – dětská vozítka pro malé řidiče

Letní prázdniny na plný plyn – dětská vozítka pro malé řidiče

13. 06. 2025

Prázdniny začínají a co může být pro děti lepší zábavou než vlastní vozítko? Elektrická autíčka, dětské čtyřkolky,…

Sečení trávy v neděli? Pozor na vyhlášky a pokuty

Sečení trávy v neděli? Pozor na vyhlášky a pokuty

13. 06. 2025

Sečení trávníku je běžná činnost, která patří k údržbě každé zahrady. Jenže i tak zdánlivě nevinná činnost může vést k…

Jak účinně bojovat proti mšicím

Jak účinně bojovat proti mšicím

12. 06. 2025

Mšice patří mezi nejrozšířenější a zároveň nejnebezpečnější škůdce zahradních i pokojových rostlin. Tito drobní, ale…

Po deštivém květnu přichází léto – je čas připravit bazény na sezónu

Po deštivém květnu přichází léto – je čas připravit bazény na sezónu

11. 06. 2025

Po chladném a srážkově bohatém květnu se podle meteorologických předpovědí konečně dočkáme stabilnějšího letního počasí…