Berušky: Skvělí bojovníci proti mšicím ve vaší zahradě

30. 05. 2023

Berušky: Skvělí bojovníci proti mšicím ve vaší zahradě

Ve světě zahradničení hledáme neustále způsoby, jak přirozeně kontrolovat škůdce a udržet naše rostliny zdravé a vitální. Jedním z přirozených spojenců, které mohou pomoci v boji proti mšicím, jsou berušky. Tyto malé, barevné broučky jsou známé svou schopností likvidovat mšice a další škůdce na zahradě. A co je nejlepší, můžete je přilákat do své zahrady pomocí některých bylinek, jako je kopr nebo fenykl.

Berušek existuje nespočet druhů (odhaduje se více než 5000). Mezi nejznámější druhy berušek patří například slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata), které má červené křídla s černými tečkami, nebo slunéčko dvoutmavé (Harmonia axyridis), které se vyskytuje v různých barevných variantách. Druhy berušek se mohou lišit vzhledem, barvou a vzorem na křídlech. Některé druhy mají větší počet teček, jiné mají jiné vzory nebo barvy. Existují různé druhy na různých kontinentech a v různých ekosystémech.

Jsou přírodními predátory mšic a dalšího hmyzu, který může poškozovat rostliny. Mšice jsou známé svou schopností rychle se množit a způsobovat nemalé škody na rostlinách. Zde přicházejí berušky na scénu jako účinný a ekologicky přijatelný způsob kontroly mšic.

Berušky mají vynikající strategii, jak se zbavit mšic. Po příletu na rostlinu, kde se vyskytují mšice, začnou slunéčka intenzivně žrát mšice jednu po druhé. Dokážou spotřebovat velké množství mšic za den, což výrazně ovlivňuje populaci těchto škůdců. Navíc mají berušky reflexivní obranný mechanismus, kdy při ohrožení vyzařují zápach, který odpuzuje jejich predátory.

Chcete-li přilákat berušky do své zahrady, můžete využít některé bylinky, které mají na ně přitažlivý účinek. Kopr a fenykl jsou dvě takové rostliny. Vysaďte tedy v zahradě kopr nebo fenykl a pozorujte, jak se na nich objevují slunéčka sedmitečná. Tímto způsobem můžete vytvořit vhodné prostředí pro jejich rozmnožování a přítomnost.

Další tipy pro podporu berušek:

  • Omezte používání pesticidů v zahradě, protože chemické přípravky mohou mít negativní vliv na slunéčka sedmitečná i další prospěšný hmyz.
  • Vytvořte v zahradě útočiště pro slunéčka sedmitečná, například hromadami suchého listí, dřevěnými hromadami nebo speciálními slunéčkovými domky.
  • Buďte trpěliví. Slunéčka sedmitečná mohou být přítomna ve vaší zahradě, ale může trvat nějakou dobu, než se objeví ve větším počtu. Nechte přírodu postupovat svým tempem.

Berušky jsou skvělí spojenci v boji proti mšicím ve vaší zahradě. Přilákat je můžete pomocí bylinek, jako je kopr nebo fenykl, které poskytují vhodné prostředí a potravu. S jejich pomocí můžete dosáhnout přirozené kontroly škůdců a udržet své rostliny zdravé a vitální. Takže připravte svou zahradu na návštěvu těchto malých bojovníků a připravte se na skvělý pohled na jejich barevná křídla, která se budou rozprostírat v přírodním tanci.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…