Bambus v zahradě: Jak předcházet nekontrolovatelnému šíření výhonů

19. 06. 2023

Bambus v zahradě: Jak předcházet nekontrolovatelnému šíření výhonů

Bambus je fascinující rostlina, která nabízí možnost vytvářet nádherné živé ploty a poutavé trsy do okrasné zahrady. Bambusové ploty jsou obzvláště populární díky svému exotickému vzhledu a schopnosti poskytnout soukromí a ochranu před vnějším světem. Než jej však v zahradě zasadíte, je velice důležité věnovat se důkladné přípravě. Bambusové keře mají schopnost množit se pomocí výhonů od mateční rostliny, což může být jak přínosné, tak i problémové.

Bambusové rostliny jsou známy svou schopností rychle růst a rozšiřovat se do okolí. Některé druhy bambusu mají agresivní kořenový systém, který vytváří podzemní výhony. Tyto výhony se šíří pod zemí a vytvářejí nové výhonky, které se mohou objevit i dál než jeden metr od mateční rostliny. Jejich rozšiřování může být velmi rychlé a nepředvídatelné. Výhony mohou například proniknout do trhlin a mezer v dlažbě, což může vést k narušení její stability. Silný tlak výhonů může zvedat chodníky a způsobovat praskliny.

Problém s bambusem spočívá v i jeho schopnosti rychle zaplevelit celou zahradu. Pokud není bambus pečlivě ohraničen, může se šířit do sousedních pozemků a způsobit konflikty mezi sousedy.

Jednou z účinných metod je použití kořenové zábrany. Kořenová zábrana je plastová bariéra, která se zakopává do země kolem bambusu a má za úkol zastavit šíření kořenů do nežádoucích oblastí. Doporučuje se zakopat zábranu do hloubky až 70 cm, avšak správnou hloubku je vhodné zvolit v závislosti na druhu bambusu. Na kořenové zábraně nešetřete, vybírejte odolné materiály s dlouhou životností. Bambus se běžně dožívá mnoha desítek let, kořenová zábrana proto musí v zemi náporu výhonů odolávat opravdu dlouho.

Pokud chcete využít bambus jako živý plot, je důležité vybrat si vhodný druh, který bude mít nižší sklon k nekontrolovanému šíření. Existuje mnoho druhů bambusu, které jsou ideální pro tvorbu živých plotů. Důležité je vybírat odrůdy bambusu, které jsou speciálně vyšlechtěny pro chladnější klima a dobře snáší naše zimy.

  • Fargesia sp. (Japonec): Tento druh bambusu je nejrozšířenější v ČR. Jedná se o nenáročný druh, který dobře snáší naše podnebí. Má kompaktní růst a je ideální pro vytváření živých plotů.

  • Phyllostachys aureosulcata (Zlatý pruhovaný bambus): Tento druh je oblíbený pro své zlatavé pruhy na stoncích. Je poměrně odolný a vyžaduje slunečné stanoviště.

  • Phyllostachys nigra (Černý bambus): Tento druh bambusu je také vhodný pro pěstování v ČR. Má atraktivní černé stonky a snáší mírné mrazy.

  • Phyllostachys bissetii: Další druh, který je v ČR hojně pěstován. Má hustý růst a snáší dobře nízké teploty.

  • Sasa veitchii (Sasa bambus): Tento druh bambusu je menšího vzrůstu a dobře se adaptuje na české klimatické podmínky. Má elegantní listy a je oblíbený pro výsadbu ve stinných částech zahrady.

Pamatujte však také na to, že bambus je stálezelená, a tak vyžaduje zalévání i v zimě. V zimě je lepší zalévat rostliny během teplých dnů, kdy je teplota mírně vyšší. To umožňuje, aby rostliny využily vodu efektivněji a snížilo riziko zamrzání kořenů.

S dostatečnou péčí a plánováním může být bambus skvělou volbou pro živé ploty a okrasné zahrady, které vám poskytnou soukromí a jedinečný vzhled.
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

21. 06. 2024

Nadzemní bazény jsou skvělým způsobem, jak si užít letní dny na vlastní zahradě. Aby však zážitek z koupání byl co…

Znáte výhody venkovních žaluzií?

Znáte výhody venkovních žaluzií?

18. 06. 2024

Od jara se většina z nás těší na léto, kdy slunce rozehřeje zem a my se budeme moct natáhnout se studeným nápojem někde…

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

17. 06. 2024

Skleník je skvělý vynález. Umožní nám v našich končinách pěstovat plodiny, které vyžadují teplejší klima. Rostliny,…

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

12. 06. 2024

Plísně a padlí jsou běžnými problémy, se kterými se zahradníci setkávají při pěstování rajčat, okurek a dalších plodin.…