Proč je důležitá vertikutace?

26. 09. 2022

Proč je důležitá vertikutace?

Kvalitní trávník vyžaduje spoustu péče. Nestačí jen pravidelné sečení, důležité je i zalévání v suchých obdobích, hnojení a dodávání minerálních živin, ale i vertikutace. A právě nyní je vhodná doba a na podzimní vertikutaci. Další vertikutaci provádějte až na jaře.

Co to vlastně vertikutace je?

Vertikutace je spojení anglických slov vertical – svislý a cut – řez. Ano, při vertikutace opravdu dochází ke svislému prořezávání trávníku. Jakkoli to ale zní drasticky, trávníku to pomáhá.

Průřez provzdušňovačem ukazuje nože

V průběhu roku trávník dostává poměrně zabrat. Ze zbytků posečené trávy a plevele se na zemi pod trávníkem tvoří plsť. Množí se v něm různé plevele a mech, vrchní část země je udusávána tím, jak po trávníku chodíme. Skrz tuto udusanou slupku s plstí do půdy špatně proniká voda, do země se nedostává ani kyslík. Nože vertikutátoru tuto krustu rozruší, vyřežou mech a plevel a zároveň prořežou mladé výhonky trávníku. Tím se podpoří jeho bujení. Do půdy se pak snadněji dostává voda i kyslík. Po vertikutaci sice trávník vypadá jak po bitvě, ale velice rychle se vzpamatuje a zhoustne.

Vertikutaci je ideální provádět ve dvou směrech. Nejprve přejedete celou zahradu v pásech v jednou směru a následně křížem v druhém směru. Důležité je však vertikutovat v době, kdy není trávník po dešti přemokřený, nože by jej mohly vyhrabat. Zároveň by nemělo být úplné sucho. Vertikutátor nastavte tak, aby nože půdu prořezávaly maximálně do hloubky 2 – 3 mm.

TIP:
Pokud je však trávník hodně zanedbaný, může být odpadu tolik, že byste museli koš prakticky nepřetržitě vysypávat. Důvodem je, že vyhrabaný odpad je načechraný noži vertikutátoru, a tak koš rychle zaplní. V takovém případě je snazší odpad nesbírat do koše vertikutátoru a po vertikutaci jej posbírat klasickou sekačkou. Nůž sekačky totiž vyřezanou plsť pomele  a do koše se tak vejde podstatně víc materiálu.

 

Po vertikutaci můžete využít toho, že je vrchní půda rozrušená, což je ideální pro pískování, hnojení a dosévání travního semene. Pískováním se zlepšuje propustnost půdy, je však třeba používat ostrohranný křemičitý písek o zrnitosti cca 0,5-2 mm. Pro rovnoměrné pískování můžete použít například posypový vozík.

Na podzim používejte výhradně podzimní hnojiva s vyšším obsahem draslíku, fosforu a minimálním, nebo žádným obsahem dusíku. Takové hnojivo nepodporuje růst, ale pomáhá k vyzrání pletiv.

Suchá místa doplňte kvalitním osivem, nebo travní záplatou. Půdu před tím lehce nakypřete, aby se semínka mohla zapracovat cca 1 cm pod povrch.

 

Autor: PST

Související kategorie:

PROVZDUŠŇOVAČE
VERTIKUTÁTORY

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…