Tropické léto po chladném jaru: Jak na úspěšnou sklizeň zeleniny?
20. 07. 2023

Letos díky dlouhému a chladnému jaru přichází doba sklizně trochu později než v minulých letech. Teploty ze dne na den vyskočily prakticky o 20 stupňů a deštivé jaro se proměnilo v suché, tropické léto. Chceme-li se dočkat nějaké úrody, nezbývá nic jiného než se chopit konve a hadice.
Pravidelnost je klíčem
Pravidelná zálivka je pro úspěšné pěstování zeleniny v letních měsících stěžejní. Během horkých dnů se půda rychleji vysychá, a proto je důležité rostliny zásobovat vláhou pravidelně. Doporučuje se zalévat zahrádku ve stejnou dobu každý den, ideálně brzy ráno nebo večer. Pravidelnost zajistí, že rostliny nebudou trpět nedostatkem vody a vyvarujete se problémů s vadnutím.
Zalévejte kořeny, ne listy
Pamatujte na to, že při zalévání byste měli zaměřit svou pozornost na kořeny rostlin, nikoli na listy. Zvlhčování listů v horkém slunci může způsobit jejich spálení nebo napadení plísní. Snažte se dostat vodu až k podnoži rostliny, kde jsou kořeny a nechte půdu vodou dostatečně nasáknout. To umožní rostlinám využít vláhu efektivněji.
Předejděte praskání rajčat
Rajčata jsou obzvláště náchylná k praskání kvůli náhlým změnám vlhkosti. Abychom tomu předešli, je klíčové zalévat rajčata pravidelně a postupně. Dopřejte jim dostatek vody, aby si udržela rovnoměrnou vlhkost půdy, a vyhněte se zalévání velkým množstvím vody najednou. Rajčata se za to odmění nádhernými hladkými plody.
Vyvarujte se přelévání
I když je zálivka nezbytná, příliš mnoho vody může být také škodlivé. Přebytečná vlhkost může vést k hnilobě kořenů a snížit odolnost rostlin proti chorobám. Sledujte pečlivě půdu i zeleninu a zalévejte jen tehdy, když je to opravdu potřeba. I když může být na ostrém letním slunci povrch půdy vyschlý, pod tenkou krustou může být vláhy dostatek. Udělejte jednoduchý test prstem – zapíchněte prst do půdy a pokud je vlhký, počkejte s dalším zaléváním.
Mulčování – váš nejlepší přítel
Mulčování je skvělým pomocníkem. Pokrytí půdy mulčem sníží odpařování vody a udrží půdu déle vlhkou. Mulč také působí jako izolace a chrání kořeny rostlin před extrémními teplotami. Použijte slámu, trávu, nebo speciální mulčovací fólii.
Pamatujte, že správná zálivka je klíčovým prvkem pro úspěšnou sklizeň a v tropickém létě to platí dvojnásobně. Dodržujte pravidelnost, zalévejte kořeny, vyhněte se přelévání a nezapomínejte na mulčování. Vaše zahrádka vám za vaši péči zaručeně poděkuje hojnou a kvalitní úrodou. Ať se daří vašim rostlinkám a užijte si krásné letní chvíle na zahrádce!
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci
28. 11. 2023I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?
27. 11. 2023Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?
27. 11. 2023Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?
20. 11. 2023I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…

