Jak správně odstranit psovi klíště

19. 05. 2022

Jak správně odstranit psovi klíště

Na jaře a na podzim vrcholí aktivita klíšťat. Důvodem jejich zvýšené aktivity je zejména příjemná teplota a vlhkost. Není takové sucho a horko jako uprostřed léta a samozřejmě není ani zima.

Základem je prevence, proto psa chraňte vhodným repelentem, osvědčené jsou speciální obojky, které psa ochrání i řadu měsíců. Ovšem nelze spoléhat na to, že psa ochrání za všech okolností.

Po každé procházce v přírodě je proto nutné psa zkontrolovat.  Přenos boreliózy může trvat až 12 hodin, není proto důvod zbytečně stresovat, opravdu stačí psa zkontrolovat klidně až večer i po celodenním výletu. Vysokou pozornost věnujte místům, kde je kůže nejtenčí, tedy kde se může klíště přisát nejsnadněji. Je to zejména břicho, vnitřní stana stehen, uši, krk nebo hlava.

Zapomeňte na babské rady, že je například třeba klíště natřít krémem, aby se dusilo, že se pak lépe pustí. Dusící se klíště by totiž do rány vyzvrátilo zpět nasátou krev a tím by se zvýšilo riziko, že psa nakazí některou z chorob, které přenáší.  Ze stejného důvodu klíště ani nijak nemačkejte. Nejbezpečnější je použití speciální pinzety, kterou zakoupíte v obchodech s potřebami pro chovatele, použít lze i pinzeta určená pro vyndávání klíšťat lidem zakoupená v lékárně.

Použijte rukavice. Pejska uklidněte a klíště uchopte pinzetou co nejblíže u kůže psa. Dávejte pozor, abyste pinzetou nezachytili i chlupy. Klíště vytáhněte a zkontrolujte, že jste je skutečně vytáhli celé. Místo na kůži vydezinfikujte a nezapomeňte pejska odměnit pamlskem.

Klíště zlikvidujte, rozhodně jej ale nepalte. Mohlo by prasknout a do okolí rozstříknout infikovanou krev. Nejlepší je uvěznit jej na kusu lepící pásky a spláchnout do toalety.

 

Autor: PST

 

SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…