Berete psa na výlet? Jak na jeho bezpečnou přepravu v autě

23. 08. 2023

Berete psa na výlet? Jak na jeho bezpečnou přepravu v autě

Ať už svého čtyřnohého parťáka berete autem na výlet, nebo s ním jedete třeba jen k veterináři, je velice důležité v autě zajistit jeho i vaši bezpečnost.

V české republice sice aktuálně neexistuje žádný zákon, který by přepravu psa v autě nějak přesně specifikoval, uvedeno je pouze že:
Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

V podstatě je tedy na vás, abyste našli bezpečný způsob, jak pejska v autě zajistit. Důležité je pejskovi znemožnit volný pohyb po autě. Někdo by sice mohl namítnout, že jeho pes je na cestování v autě zvyklý a užívá si jízdu na zadním sedadle, aniž by jakkoli zlobil nebo obtěžoval, jenže nikdy nevíte, co může udělat třeba i při drobné dopravní nehodě. Vystresovaný se může začít chovat zcela nepředvídatelně. Může napadnout osádku vozu, nebo z vozidla uteče a na silnici ohrozí provoz nebo jej srazí auto.

Nezajištěný pes může být také při nárazu vržen dopředu neskutečnou silou a může vážně poranit jak sebe, tak cestující ve vozidle.

Volně pohybující se pes může řidiče při řízení rozptylovat a chvilka nepozornosti může být příčinou neštěstí. Známý je i případ, kdy pes vylekaný hlučným klaksonem kamionu vlezl řidiči pod nohy a znemožnil mu nohama ovládat pedály auta. 
Navíc pokud hlídka policie při silniční kontrole usoudí, že pes není řádně zajištěn, můžete na místě dostat pokutu až 2000 Kč.

Jak tedy na bezpečnou přepravu?

Nabízí se sice například přepravní box, jenže uzavřený prostor může být pro psa stresující a bude vás při jízdě rozptylovat kňučením a štěkáním. Jestliže váš pes přepravní box špatně snáší, zvolte jiný způsob.

Pořiďte speciální postroj, kterým psa připoutáte k bezpečnostnímu pásu na zadním sedadle. Postroj mu umožní do jisté míry volný pohyb po sedadle, zabrání mu ale, aby prolézal dopředu a obtěžoval řidiče. Při nehodě postroj psovi poskytne i jistou ochranu. Nevhodné je v autě psa poutat za obojek, na něm se pes při nehodě může uškrtit.

Pokud jezdíte se psem na výlety častěji, naprosto ideálním způsobem je vozidlo kombi, kde oddělíte zavazadlový prostor sítí nebo mříží. Svému parťákovi tam můžete dát jeho oblíbenou deku a hračky, aby se cestou zabavil.

Na trhu jsou dostupné i speciální deky, které se připevní na opěradlo zadních sedadel a přes zadní sedadlo se zvednou a zavěsí za opěradla předních sedadel. Tím se pejskovi vymezí prostor, ve kterém se může pohybovat a zároveň se tím ochrání zadní sedadlo. Ovšem i na této dece je vhodné psa připoutat do postroje.

V neposlední řadě také myslete na reflexní obojky nebo postroje, které jsou důležité ve chvílích, kdy se s pejskem pohybujete okolo vozidla. Když například podvečer zastavíte na pauzu na odpočívadle u silnice, může pes nečekaně vyběhnout z auta do cesty a reflexní prvky můžou zabránit neštěstí.

Čeho se při přepravě psa v autě vyvarovat?

Nikdy psa nenechávejte v autě samotného, a to zejména v letních měsících. Teplota v autě může velice rychle vystoupat i přes 60 °C a pro psího kamaráda může být i krátký pobyt v takovém prostředí velice nebezpečný. Pokud jedete na nákup nebo kamkoli jinam, kam s sebou psa nemůžete vzít, nechte jej raději doma.

Vezete-li v autě psa, nepouštějte hlasitou hudbu, jeho uši jsou mnohem citlivější než lidské.

Psa nikdy nevozte na předním sedadle, a to ani s bezpečnostním postrojem. Úplně nejhorším nápadem pak je vozit psa při řízení na klíně. I když to asi většinu lidí ani nenapadne, možná byste byli překvapení, kolikrát byly zejména některé dámy přistižené, jak na klíně při řízení vezou svého drobného psího kamaráda.

Při delších jízdách nezapomínejte dělat přestávky na venčení. Pes se proběhne, protáhne, vykoná potřebu. Nezapomeňte mu při každé zastávce také nabídnout misku s vodou.

Na delší cesty také nezapomeňte na psí žrádlo. Naprosto ideální jsou granule, které v se snadno přepravují i při běžné teplotě v autě a nekazí se. Vybírejte jen takové, které obsahují všechny živiny, které pes potřebuje. Některé levné granule ze supermarketů často mají velice nízkou výživovou hodnotu. Psa sice zasytí, ale nedají mu prakticky žádnou energii, kterou bude právě na výletě potřebovat více než doma.

Podceňovat bezpečnost při přepravě psa v autě se nemusí vyplatit. Zajistěte svého parťáka takovým způsobem, abyste oba do cíle dorazili bez problémů a výlet jste si mohli naplno užít. 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak se vyspat v horkých letních nocích bez klimatizace

Jak se vyspat v horkých letních nocích bez klimatizace

24. 07. 2024

Léto je obdobím, na které se většina z nás těší. Slunečné dny, dlouhé večery a dovolené jsou jen některé z důvodů, proč…

Co dělat při bodnutí včelou, vosou nebo sršněm

Co dělat při bodnutí včelou, vosou nebo sršněm

24. 07. 2024

V létě se na zahradách, při piknicích či u bazénů často setkáváme s různými druhy hmyzu, mezi nimiž vynikají včely,…

Jak se starat o květiny během horka a letních bouřek

Jak se starat o květiny během horka a letních bouřek

23. 07. 2024

Léto bývá pro květinové záhony náročným obdobím. Střídání extrémního horka a prudkých bouřek může způsobit řadu…

Jaké květiny pěstovat, aby zahrada kvetla po celý rok?

Jaké květiny pěstovat, aby zahrada kvetla po celý rok?

23. 07. 2024

Pěstování květin v zahradě, která kvete od jara až do podzimu, je snem mnoha zahrádkářů. Abychom dosáhli tohoto cíle v…