Pomozte ptákům přezimovat: Postavte ptačí budky
29. 09. 2023

Ptačí budky máme většinou spojené s hnízděním a vyváděním mladých. Proto pro někoho může být překvapivým zjištěním, že spousta ptáků využívá budku i v zimě, jako úkryt před chladem a nepohodou.
Právě podzim je nejlepší doba k instalaci nových ptačích budek. Někteří ptáci již od podzimu vybírají místa, ve kterých budou na jaře hnízdit a jak již bylo podotčeno, někdy v těchto budkách i přezimují.
Vyrobit ptačí budku není žádná složitá věda. Zvládne to i začínající kutil. Potřebovat budete jen vrtačku, pilu a kladivo. Lépe se vám ale bude pracovat, pokud máte v dílně kotoučovou pilu – lidově mafl, a vibrační, nebo pásovou brusku.
Jako materiál budete potřebovat jen několik prken a spojovací materiál: vruty nebo hřebíky. Prkna by měla být silná alespoň 2 cm.
Při konstrukci budky je důležité dodržet pár zásad. Především zapomeňte na bidýlko o vstupu budky. Ptáci jej nevyužívají, a tak by sloužilo jen predátorům. Malé bidýlko naopak můžete dát pod otvor z vnitřní strany budky, pomůže mladým při prvním vylétnutím z hnízda.
Budku vždy umístěte tak, aby k ní nemohli predátoři!
Další podmínkou je dno budky zasadit mezi stěny. Pokud by bylo připevněno pod stěny, mohla by do budky zatékat voda.
V neposlední řadě je nutné zajistit, abyste do budky měli přístup. Ptáčkové jsou velice čistotní, proto je důležité budku každý podzim vyčistit. Když v budce zůstanou zbytky po loňském hnízdění, ptáci si raději vyberou jiné místo, navíc ve starém materiálu mohou zůstávat různí paraziti.
Inspiraci na konstrukci budky si můžete vzít z obrázku:
V této konstrukci se dá střecha snadno sejmout a budku můžete vyčistit, na zadní stěně je prkno sloužící k připevnění na strom a dno je vsazené mezi stěnami. Stříška může být klopená dozadu, nebo dopředu, je to jedno, ale musí mít přesah alespoň 2 cm, aby dešťová voda mohla stékat mimo budku
Velikost budky závisí od ptáků, kteří v ní maní hnízdit. Sýkorkám stačí dno 12 x 12 cm, výška budky 20–25 cm a vletový otvor o průměru 2,8 cm. Otvor udělejte 5 cm od horního okraje. Pro větší ptáky je třeba otvor i vnitřní rozměry budky přiměřeně zvětšit.
Budku z vnější strany obruste do hladka, z vnitřní strany to není nutné. Naopak, pokud jsou vnitřní stěny „chlupaté“ pomůže to mláďatům vyšplhat k otvoru při vylétnutí z hnízda.
Budku buď nechte nenatřenou, nebo použijte nějakou nezávadnou barvu na vodní bázi, která ptákům nebude vadit. Volte jen nenápadné odstíny, které budou splývat s okolní přírodou.
Budka by měla být umístěna nejméně 2 metry vysoko a to tak, že na stromě v její blízkosti nesmí být žádné větve, které by k ní umožnily přístup kočkám, kunám a jiným predátorům.
Nebojte se na zahradu umístit budek i víc, ale nikdy nedávejte na jeden strom víc než jednu. Když ptáčkům poskytnete přístřešek a přilákáte je do své zahrady, příští rok vám za odměnu pomohou v zahradě likvidovat různé škůdce.
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Mulčovací kůra: Jaké má výhody a proč ji používat?
12. 03. 2025Mulčovací kůra je jedním z nejúčinnějších přírodních materiálů pro zlepšení kvality půdy a ochranu rostlin. Používá se…

Jarní postřiky ovocných stromů: Kdy a jak je správně aplikovat?
11. 03. 2025S příchodem jara je důležité připravit ovocné stromy na novou sezónu. Jedním z klíčových kroků je včasná aplikace…

Jak správně vyčistit zámkovou dlažbu
07. 03. 2025V posledních letech jsou zimy spíše na blátě než na sněhu, což má negativní dopad na zámkovou dlažbu. Během chladných…

Počátek jara je čas na vertikutaci trávníku - jak a proč ji provádět
04. 03. 2025Vertikutace je klíčovým krokem v péči o trávník, který pomáhá udržet trávník zdravý, hustý a krásně zelený. Tento…

