Pomozte ptákům přezimovat: Postavte ptačí budky
29. 09. 2023

Ptačí budky máme většinou spojené s hnízděním a vyváděním mladých. Proto pro někoho může být překvapivým zjištěním, že spousta ptáků využívá budku i v zimě, jako úkryt před chladem a nepohodou.
Právě podzim je nejlepší doba k instalaci nových ptačích budek. Někteří ptáci již od podzimu vybírají místa, ve kterých budou na jaře hnízdit a jak již bylo podotčeno, někdy v těchto budkách i přezimují.
Vyrobit ptačí budku není žádná složitá věda. Zvládne to i začínající kutil. Potřebovat budete jen vrtačku, pilu a kladivo. Lépe se vám ale bude pracovat, pokud máte v dílně kotoučovou pilu – lidově mafl, a vibrační, nebo pásovou brusku.
Jako materiál budete potřebovat jen několik prken a spojovací materiál: vruty nebo hřebíky. Prkna by měla být silná alespoň 2 cm.
Při konstrukci budky je důležité dodržet pár zásad. Především zapomeňte na bidýlko o vstupu budky. Ptáci jej nevyužívají, a tak by sloužilo jen predátorům. Malé bidýlko naopak můžete dát pod otvor z vnitřní strany budky, pomůže mladým při prvním vylétnutím z hnízda.
Budku vždy umístěte tak, aby k ní nemohli predátoři!
Další podmínkou je dno budky zasadit mezi stěny. Pokud by bylo připevněno pod stěny, mohla by do budky zatékat voda.
V neposlední řadě je nutné zajistit, abyste do budky měli přístup. Ptáčkové jsou velice čistotní, proto je důležité budku každý podzim vyčistit. Když v budce zůstanou zbytky po loňském hnízdění, ptáci si raději vyberou jiné místo, navíc ve starém materiálu mohou zůstávat různí paraziti.
Inspiraci na konstrukci budky si můžete vzít z obrázku:
V této konstrukci se dá střecha snadno sejmout a budku můžete vyčistit, na zadní stěně je prkno sloužící k připevnění na strom a dno je vsazené mezi stěnami. Stříška může být klopená dozadu, nebo dopředu, je to jedno, ale musí mít přesah alespoň 2 cm, aby dešťová voda mohla stékat mimo budku
Velikost budky závisí od ptáků, kteří v ní maní hnízdit. Sýkorkám stačí dno 12 x 12 cm, výška budky 20–25 cm a vletový otvor o průměru 2,8 cm. Otvor udělejte 5 cm od horního okraje. Pro větší ptáky je třeba otvor i vnitřní rozměry budky přiměřeně zvětšit.
Budku z vnější strany obruste do hladka, z vnitřní strany to není nutné. Naopak, pokud jsou vnitřní stěny „chlupaté“ pomůže to mláďatům vyšplhat k otvoru při vylétnutí z hnízda.
Budku buď nechte nenatřenou, nebo použijte nějakou nezávadnou barvu na vodní bázi, která ptákům nebude vadit. Volte jen nenápadné odstíny, které budou splývat s okolní přírodou.
Budka by měla být umístěna nejméně 2 metry vysoko a to tak, že na stromě v její blízkosti nesmí být žádné větve, které by k ní umožnily přístup kočkám, kunám a jiným predátorům.
Nebojte se na zahradu umístit budek i víc, ale nikdy nedávejte na jeden strom víc než jednu. Když ptáčkům poskytnete přístřešek a přilákáte je do své zahrady, příští rok vám za odměnu pomohou v zahradě likvidovat různé škůdce.
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci
28. 11. 2023I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?
27. 11. 2023Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?
27. 11. 2023Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?
20. 11. 2023I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…

