Proč nekupovat krmivo pro psy v supermarketu?

30. 04. 2021

Proč nekupovat krmivo pro psy v supermarketu?

Pokud kupujete krmivo v supermarketu, zpravidla je to proto, že vás oslovila jeho cena. Takové krmivo bývá často označováno jako ekonomické, ale je skutečně levné?

I když ne vždy platí, že co je levné, musí být špatné, v případě krmiva s výrazně nízkou cenou bychom měli zpozornět a důkladně prostudovat jeho složení. Ekonomická krmiva často mají nízký podíl masa, jsou přibarvována a dochucována, aby našim mazlíčkům chutnala. Obsah masa a živin, které pejsek potřebuje, však bývá velmi nízký a mnohdy jsou granule doplněny surovinami, jako je například sojový protein, které pes neumí strávit. Při krmení takovými granulemi pes nezřídka produkuje větší množství výkalů, přičemž může mít potíže s vyprazdňováním. Nedostatek živin pak způsobí, že je pejsek podvyživený, i když paradoxně může přibývat na váze. Takovéto levné granule pejska ani řádně nezasytí, může se tak stát, že bude vyžadovat větší dávky a úspora na krmení nebude tak velká, jak by se mohlo na první pohled zdát. Případné zdravotní obtíže se pak mohou prodražit při návštěvě veterináře. Šetrnost se vám tedy nemusí vyplatit. Daleko horší ovšem je, že můžete svému domácímu mazlíčkovi zbytečně zůsobit zdravotní problémy.

 

Jak tedy poznat kvalitní granule?

Poctivé, standardní krmivo bývá zpravidla označováno jako prémiové. Základní energetickou složku činí živočišné bílkoviny. Složení krmiva najdete vždy na obalu, suroviny přitom musí výrobce uvádět v množství, v jakém jsou zastoupeny. Především se nikdy nenechte nalákat na líbivý obal s obrázkem masa, které nakonec může být v krmivu zastoupeno jen v minimálním množství. Kvalitní krmivo poznáte tak, že na prvním místě má uvedeno buď čerstvé, nebo sušené maso. Zapomenout nesmíme ani na stopové prvky, vitamíny a další potřebné látky prospěšné zdraví.

Pes je masožravec, což na jedné straně neznamená, že musí být krmen výhradně masem, na straně druhé by však krmivo mělo obsahovat právě výrazný podíl masa. Pokud krmivo obsahuje například živočišné tuky, je to samozřejmě dobře. Není však na škodu, jestliže jsou v něm zastoupené i rostlinné tuky obsahující zdraví prospěšné Omega 3 kyseliny. Zcela v pořádku je i rozumný podíl rostlinných surovin, které dodají potřebné uhlohydráty. Významným zdrojem uhlohydrátů mohou být některé obiloviny, od kterých se však v posledních letech postupně ustupuje. Nicméně pokud je v krmivu zastoupena například rýže, která má skvělou stravitelnost, rozhodně to není na škodu. V současnosti se jako zdroj uhlohydrátů využívají především různé druhy brambor, zeleniny a luštěnin, které jsou naprosto v pořádku.

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…