Proč nekupovat krmivo pro psy v supermarketu?

30. 04. 2021

Proč nekupovat krmivo pro psy v supermarketu?

Pokud kupujete krmivo v supermarketu, zpravidla je to proto, že vás oslovila jeho cena. Takové krmivo bývá často označováno jako ekonomické, ale je skutečně levné?

I když ne vždy platí, že co je levné, musí být špatné, v případě krmiva s výrazně nízkou cenou bychom měli zpozornět a důkladně prostudovat jeho složení. Ekonomická krmiva často mají nízký podíl masa, jsou přibarvována a dochucována, aby našim mazlíčkům chutnala. Obsah masa a živin, které pejsek potřebuje, však bývá velmi nízký a mnohdy jsou granule doplněny surovinami, jako je například sojový protein, které pes neumí strávit. Při krmení takovými granulemi pes nezřídka produkuje větší množství výkalů, přičemž může mít potíže s vyprazdňováním. Nedostatek živin pak způsobí, že je pejsek podvyživený, i když paradoxně může přibývat na váze. Takovéto levné granule pejska ani řádně nezasytí, může se tak stát, že bude vyžadovat větší dávky a úspora na krmení nebude tak velká, jak by se mohlo na první pohled zdát. Případné zdravotní obtíže se pak mohou prodražit při návštěvě veterináře. Šetrnost se vám tedy nemusí vyplatit. Daleko horší ovšem je, že můžete svému domácímu mazlíčkovi zbytečně zůsobit zdravotní problémy.

 

Jak tedy poznat kvalitní granule?

Poctivé, standardní krmivo bývá zpravidla označováno jako prémiové. Základní energetickou složku činí živočišné bílkoviny. Složení krmiva najdete vždy na obalu, suroviny přitom musí výrobce uvádět v množství, v jakém jsou zastoupeny. Především se nikdy nenechte nalákat na líbivý obal s obrázkem masa, které nakonec může být v krmivu zastoupeno jen v minimálním množství. Kvalitní krmivo poznáte tak, že na prvním místě má uvedeno buď čerstvé, nebo sušené maso. Zapomenout nesmíme ani na stopové prvky, vitamíny a další potřebné látky prospěšné zdraví.

Pes je masožravec, což na jedné straně neznamená, že musí být krmen výhradně masem, na straně druhé by však krmivo mělo obsahovat právě výrazný podíl masa. Pokud krmivo obsahuje například živočišné tuky, je to samozřejmě dobře. Není však na škodu, jestliže jsou v něm zastoupené i rostlinné tuky obsahující zdraví prospěšné Omega 3 kyseliny. Zcela v pořádku je i rozumný podíl rostlinných surovin, které dodají potřebné uhlohydráty. Významným zdrojem uhlohydrátů mohou být některé obiloviny, od kterých se však v posledních letech postupně ustupuje. Nicméně pokud je v krmivu zastoupena například rýže, která má skvělou stravitelnost, rozhodně to není na škodu. V současnosti se jako zdroj uhlohydrátů využívají především různé druhy brambor, zeleniny a luštěnin, které jsou naprosto v pořádku.

Autor: PST

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč pěstovat rajčata aneb co možná nevíte

Proč pěstovat rajčata aneb co možná nevíte

30. 07. 2021

Bývaly doby, kdy by Evropan syrové rajče nepozřel. Rajčata se používala v různých formách pouze jako koření. Naštěstí…

Vyžeňte děti na zahradu!

Vyžeňte děti na zahradu!

30. 07. 2021

Ne, neberte samozřejmě nadpis doslova... Spíš se snažíme najít odpověď na otázku, jak děti přimět k tomu, aby na…

Zvažujete stavbu skleníku?

Zvažujete stavbu skleníku?

29. 07. 2021

Konec léta a začátek podzimu je ideální čas pro stavbu nového skleníku. Slunce už nemá takovou sílu, nemusíte proto v…

Proč patří stromy do zahrady?

Proč patří stromy do zahrady?

29. 07. 2021

V současnosti je trendem stromy v zahradách nahrazovat spíše keři a pečlivě střiženými živými ploty. Pokud už se nějaký…