Zobrazit kategorie

Nejčastější dozazy ke kultivátorům

✅ Jak mám vybrat nejvhodnější kultivátor?

Je práce s kultivátorem bezpečná?

Jak se s kultivátorem pracuje?

Do jaké hloubky zvládne kultivátor půdu prokypřit?

Jaké jsou výhody kultivátoru?

Mohu jezdit s kultivátorem - jednoosým traktorem po silnici?


Jak mám vybrat nejvhodnější kultivátor?

Účelem kultivátoru je kypření půdy, ovšem není kultivátor jako kultivátor. Předtím, než se rozhodnete, jaký typ si pořídíte, je třeba si pečlivě ujasnit, co od něho očekáváte.
Malé akumulátorové a elektrické kultivátory velice dobře poslouží v menších, již založených záhonech. Velice snadno se ovládají, vyžadují pouze minimální údržbu. Šířka záběru se pohybuje podle zvoleného modelu zpravidla od 20 do 40 cm. Jestliže na zahradě máte pro radost pár záhonků s mrkví, rajčaty, okurkami apod., elektrický nebo akumulátorový kultivátor pro vás může být tím pravým. V malém záhonu se s malým kultivátorem dá pracovat velice obratně. Pokud například z poloviny záhonu sklidíte ředkvičky a na druhé polovině záhonu teprve klíčí mrkev, není problém první polovinu záhonu malým kultivátorem prokypřit a připravit pro nový výsev nebo sadbu.
Motorové kultivátory mají velkou výhodu v tom, že nepotřebují žádné přívodní kabely a nejsou omezené kapacitou akumulátoru. Na druhou stranu jsou poněkud hlučnější a produkují zplodiny. Nejmenší motorové kultivátory poháněné dvoutaktním motorem jsou co do obratnosti a výkonu srovnatelné s kultivátory elektrickými. Jejich pracovní šířka záběru se zpravidla pohybuje okolo 25 cm. I když jsou kvůli spalovacímu motoru o trochu těžší než elektrické stroje, manipuluje se s nimi stále relativně snadno a mohou být skvělou volbou všude, kde není dostupná elektrická energie.
Střední a velké motorové kultivátory mají mnohdy dostatek výkonu i k založení nového záhonu v lehčích půdách. U některých strojů může šířka pracovního záběru přesahovat i více než 100 cm. S takovým strojem už zvládnete obdělat i menší políčko. K mnohým motorovým kultivátorům je možné pořídit si i další příslušenství, se kterým naučíte kultivátor například orat, sít osivo, vyorávat brambory nebo je naopak zahrnovat do hrobků apod. Nejsilnější stroje je možné s potřebnými doplňky snadno přestavět třeba i na jednoosý traktor s valníkem.

 

Je práce s kultivátorem bezpečná?

Práce s každým strojem má jistá rizika a ani kultivátor není výjimkou. Radličky rotující v hlíně mohou zachytit například kámen a odhodit jej. Proto jsou radličky opatřené krytem, který v žádném případě neodstraňujte. Při práci noste pevné a vysoké boty. Pokud pracujete s kultivátorem, zajistěte, aby se v okolí do 5 metrů nenacházel nikdo další.
Při práci pak dávejte pozor na vše, co by mohly radličky zachytit. Z prostoru, kde pracujete s kultivátorem, odstraňte vše, co by mohl stroj radličkami zachytit. Například odložený oděv zachycený rychle rotujícími radličkami může fungovat jako efektivní prak. Pokud by se do oděvu zachytil například kámen, může být odhozen ohromnou rychlostí do vzácnosti desítek metrů. U elektrických kultivátorů je třeba dávat pozor na přívodní kabely. Kabel musí být vždy zcela mimo dosah radliček.
Při zakládání nových záhonů se dobře ujistěte, že v daném prostoru nevedou žádné skryté kabely nebo potrubí.
Při práci vždy používejte ochranné pomůcky, zejména brýle, pevnou obuv a rukavice. Pokud budete sahat do prostoru radliček (například je třeba odstranit namotaný kořen nebo provázek), vždy zajistěte, aby se stroj nemohl samovolně rozběhnout. U elektrického stroje odpojte přívodní kabel, u aku-strojů vyjměte akumulátor a u motorového stroje nejlépe odpojte kabel svíčky.

Kultivátor s ocelovými koly a radlicí k orání

 

Jak se s kultivátorem pracuje?

Princip kultivátoru je jednoduchý. Kultivátor má tendenci pohybovat se sám dopředu. Tomu je třeba zabránit, aby se radličky mohly zahrabat do země, kterou prokypří. Elektrický kultivátor snadno udržíte jen rukama. Hloubku prokypření určujete tím, jak rychle jej necháte posouvat vpřed. Jednoduše řečeno – čím déle jej přidržíte na místě, tím hlouběji se zaryje.
Výkonné motorové stroje pouhýma rukama na místě neudržíte. Proto jsou za radličkami opatřené tzv. ostruhou, která slouží jako brzda. V principu je jedná o pevnou svislou tyč, kterou za sebou kultivátor táhne v zemi. Tím, jak obsluha tlačí na řídítka, nebo je uvolňuje vzhůru, je možné velice jednoduše ovládat, jakou rychlostí se bude stroj pohybovat, a tedy také do jaké hloubky půdu prokypří.

 

Do jaké hloubky zvládne kultivátor půdu prokypřit?

Hloubka prokypření se vždy odvíjí od průměru radliček. U elektrických kultivátorů to bývá zpravidla okolo 20 cm, u motorových strojů to může být až dvojnásobek. Teoreticky je pak možné dosáhnout hloubky rovnající se právě průměru radliček.

 

Jaké jsou výhody kultivátoru?

Často se zmiňuje především úspora času. I malý záhon můžete s klasickým rýčem, motykou a hráběmi upravovat několik hodin, aniž byste dosáhli stejné kvality prokypření, jakou zvládne i malý elektrický kultivátor během několika minut. Proto by se nemělo zapomínat zmínit právě i kvalitu prokypření. Je třeba vzpomenout i skutečnost, že při zarývání kompostu nebo hnojiva nemá kultivátor konkurenci. Hnojivo i kompost rovnoměrně promísí se zeminou, což se samozřejmě projeví na kvalitě úrody.

 

Mohu jezdit s kultivátorem - jednoosým traktorem po silnici?

Pokud si pořídíte víceúčelový kultivátor, mezi jehož možnosti patří i přestavba na jednoosý traktor, pravděpodobně vás napadne, zda s ním můžete pojíždět po silnici. Z pohledu zákona je jednoosý traktor motorové vozidlo, které musí splňovat některé náležitosti. Především tedy musí mít technické osvědčení a řidič musí mít řidičský průkaz. Dále v takovém případě musí mít zaplacené zákonné pojištění. Pokud toto nesplňuje, při kontrole hrozí poměrně vysoká pokuta. V případě, že se takové vozidlo stane účastníkem nehody, kromě pokuty zaplatíte i veškeré škody. V současnosti až na výjimky většina jednoosých traktorů na trhu není homologována pro provoz na pozemních komunikacích. Většině uživatelů plně postačí, pokud mohou převážet materiál po neveřejných pozemcích. Pokud skutečně potřebujete vyrazit i na silnici, počítejte s tím, že za pořízení stroje s homologací si budete muset připlatit, protože jeho konstrukce musí splňovat patřičné normy pro udělení homologace.

 

Zpět na předchozí stránku Zobrazit dostupné kultivátory