Zobrazit kategorie

Nejčastější dotazy k sněhovým frézám

✅ Jak vybrat sněhovou frézu?

✅ Jakou vrstvu sněhu frézy uklidí?

✅ Jak dokonale fréza sníh odhází?

✅ Jaké nadstandardní funkce mohou mít sněhové frézy?

✅ Čeho se při práci s frézou vyvarovat?

✅ Jak o frézu pečovat?

✅ Tip na závěr


✅ Jak vybrat sněhovou frézu?

Sněhovou frézu vybírejte podle podmínek, ve kterých bude provozována. Její rozměry i výkon musí odpovídat účelu, k jakému ji chcete použít.  Velká motorová fréza sice uklidí rychle velké plochy, ovšem na malých plochách se s ní podstatně hůře manipuluje. Naopak malé elektrické frézy mají snadnou obsluhu a bez potíží odklidíte sníh i z těch nejužších chodníčků. Na velkých plochách vás ovšem bude omezovat přívodní kabel a s menší šířkou pracovního záběru frézy bude práce trvat o poznání déle.  Pro správný výběr je proto nutné pochopit výhody i omezení různých typů sněhových fréz:

Elektrické frézy

Elektrické sněhové frézy jsou vhodné pro úklid sněhu v blízkosti domu ze zpevněných povrchů. Šikovně tvarované rotující lopatky v jediném kroku naberou sníh a odhodí jej nastaveným směrem. Proto jsou tyto frézy označovány jako jednostupňové. Lopatky mohou mít plastové nebo kovové, jejich hrana bývá opatřena pružnou lamelou. Díky ní mohou lopatky rotovat velice nízko nad povrchem, nebo se ho dokonce dotýkat, aniž by došlo k jeho poškození. Proto povrch očistí prakticky od veškerého sněhu. Směr odhozu sněhu lze řídit otočným výhozovým komínem. Některé menší modely fréz nemají komín, na vrchní straně bunkru jsou opatřeny otočnými lamelami, které směrují odhoz sněhu šikmo do zvolené strany. O pohyb frézy se starají rovněž lopatky, které s tím, jak se zakusují do sněhu, zároveň posouvají frézu kupředu. Elektrické sněhové frézy mají snadnou obsluhu i údržbu. Jsou lehké, tiché, snadno se s nimi manipuluje. Vybrané modely mohou být opatřeny i světlometem. Ten oceníte především v brzkých ranních nebo pozdních večerních hodinách v místech, kde není osvětlení. Omezeny jsou dosahem prodlužovacího kabelu, proto jsou ideální pro úklid okolo vchodu do domu nebo před garáží. Obdobně pracují i akumulátorové sněhové frézy. Výhodou je, že vás při práci neomezuje napájecí kabel. Je však nutné počítat s omezenou kapacitou akumulátoru, proto jsou vhodné pouze pro odklízení sněhu z malých ploch.


Motorové frézy

Motorové frézy mohou být jednostupňové, nebo dvoustupňové. Jednostupňové motorové frézy mohou být poháněné dvoutaktním, nebo čtyřtaktním motorem. Pracují stejně jako jednostupňové elektrické frézy, spalovací motor jim však může dodávat vyšší výkon a jsou nezávislé na přívodu energie. Proto jsou vhodné i pro úklid delších cest od čerstvého, neušlapaného sněhu.
Dvoustupňové motorové frézy pod bunkrem ukrývají  robustní ocelový šnek, který bez potíží ukousne i zhutnělý a přemrzlý sníh plný kusů ledu a rampouchů. Sníh je přihrnován ke středu bunkru, kde jej rychle rotující lopatky druhého stupně ještě více podrtí a vysokou rychlostí vymetou výhozovým komínem ven. Otáčením komínu je možné nastavit směr odhozu, klapkou na vrchu komínu nastavíte i požadovanou vzdálenost. Dvoustupňové motorové frézy jsou vybavené vlastním pojezdem – to znamená, že se pohybují vlastní silou. Podle vybraného modelu to může být i několik stupňů rychlosti vpřed i vzad.

 

✅ Jakou vrstvu sněhu frézy uklidí?

Hloubka sněhu je dána zejména výškou bunkru, ve kterém rotují lopatky nebo šnek. U elektrických fréz se maximální hloubka pohybuje zpravidla okolo 25 cm sněhu. U nejvýkonnějších dvoustupňových motorových fréz je maximální hloubka i více než 50 cm.

 

✅ Jak dokonale fréza sníh odhází?

Jednostupňové frézy mají buď plastové lopatky, nebo kovové lopatky opatřené pružnou lamelou. Díky tomu se mohou dotýkat povrchu, aniž by jej poškodily. Sníh proto odházejí prakticky všechen. Neporadí si ovšem se zledovatělým a ušlapaným sněhem. Dvoustupňové frézy mají ocelové šnekové lopatky opatřené zuby. Proto dokážou podrtit i opravdu tvrdý sníh, do kterého napadaly i rampouchy ze střechy. Takovéto lopatky by ale poškodily odklízený povrch, proto má fréza na stranách bunkru nastavitelné kluzáky. Ty udržují zuby lopatek těsně nad odklízeným povrchem.

 

✅ Jaké nadstandardní funkce mohou mít sněhové frézy?

  • Vybrané modely sněhových fréz mohou být vybavené například světlometem. Díky němu na práci uvidíte i za tmy.
  • Práci také usnadní ovládání výhozového komínu z místa obsluhy. V průběhu odklízení sněhu můžete snadno komínem otáčet a měnit směr odhazování, aniž byste museli práci přerušit.
  • U velkých motorových fréz jistě oceníte až 6 stupňů rychlosti pojezdu vpřed a 2 rychlosti vzad. Stroj je díky tomu lépe ovladatelný a rychlost vždy přizpůsobíte aktuálním podmínkám. Při odklízení silné vrstvy zhutnělého sněhu prostě zařadíte nižší stupeň, a fréza se nebude hltit sněhem.
  • Motorové frézy mohou být vybavené i elektrickým startérem. Startování se zpravidla provádí připojením do běžné zásuvky 230 V / 50 Hz. U sněhové frézy by klasický olověný akumulátor v mrazech rychle ztrácel kapacitu a ne vždy by si poradil se startem promrzlého motoru. Start z elektrické zásuvky má výhodu, že máte stále dostatek energie. Jakmile motor nastartujete a zahřeje se, při krátkých přestávkách v práci není problém nastartovat teplý motor pomocí táhla.
  • Některé frézy mají i vyhřívané rukojeti. Kovová řídítka a ovládací páky rychle promrzají a při delší práci ani měkčená madla na řídítkách nezabrání prochladnutí rukou a práce může být hodně nepříjemná. Vyhřívaná madla udrží ruce teplé i v silných mrazech.
  • Sněhové frézy se zpravidla pohybují na kolech. Pokud má být fréza provozována v extrémních podmínkách, můžete vybírat i modely na pásovém podvozku. Taková fréza se bude snadno pohybovat i ve složitém terénu. Pásy se nebudou tolik bořit do sněhu a budou mít lepší trakci než kola.

 

 ✅ Čeho se při práci s frézou vyvarovat?

Obsluha frézy by měla znát dobře prostor, ve kterém frézu používá. Před prvním sněhem ukliďte vše, co by se mohlo pod sněhem skrýt a později poškodit lopatky frézy. V místech, kde je předpoklad vydatnější nadílky sněhu, není od věci prostor, ve kterém budete později s frézou pracovat, předem vhodně vyznačit například dostatečně vysokými kůly, které budou vyčnívat i z hlubokého sněhu. Později tak budete mít orientační body, které zabrání tomu, že s frézou zajedete někam, kde by mohla napáchat škody. 
Při práci s frézou důsledně dbejte na to, aby se v okolí nepohyboval žádný jiný člověk ani zvířata. Fréza může odhodit kámen nebo kus ledu, i proto by měl být směr odhozu vždy směrován do místa, kde nemůže způsobit žádné škody. Rozhodně nikdy nevstupujte před rotující šnekové lopatky frézy. Nepodceňujte možnost uklouznutí na sněhu! Pokud například mokrý sníh ucpe komín frézy, vždy ji nejprve zastavte a teprve potom komín uvolněte pomocí lopatky.
Nepřeceňujte možnosti frézy zejména v terénu s velkým sklonem. Pokud se nastartovaná fréza převrátí, je velice nebezpečná.

 

✅ Jak o frézu pečovat?

Elektrické frézy vyžadují jen minimální údržbu. Po práci je zejména očistěte od sněhu. Voda z roztátého sněhu by mohla zatéct pod kryt frézy a poškodit ji. U motorových fréz se musíte postarat o motor. To znamená pravidelnou výměnu motorového oleje (alespoň 1x za sezónu), kontrolu a případnou výměnu zapalovací svíčky nebo používání kvalitního paliva.  Palivo by nemělo v nádrži zůstávat déle než měsíc. Moderní paliva totiž obsahují biologické příměsi, které na vzduchu rychle degradují. Zabránit tomu lze používáním vhodného aditiva, nebo raději palivo z nádrže vypustit, stroj nastartovat a motor nechat spálit i poslední zbytky paliva z karburátoru.
Aby fréza dlouho sloužila, je nutné ji udržovat čistou, což platí dvojnásob, je-li používána v místech, kde přichází do styku s posypovou solí. Kousky ledu a kamínky, které fréza může nabrat se sněhem, snadno naruší i nejkvalitnější povrchovou úpravu. Koroze způsobená vodou a posypovou solí snadno dokoná dílo zkázy.
Sněhová fréza je sezónní stroj, velkou část roku není využívána. Rozhodně ale nepodceňujte její uskladnění. Pokud bude od jara do podzimu zaparkována venku nebo jen pod nějakým přístřeškem, déšť a slunce udělají své. Pneumatiky nebo pryžové pásy nečinně stojící střídavě v kaluži a na slunci dlouho nevydrží. Životnost jim takto zkrátíte několikanásobně.

 

✅ Tip na závěr

Pokud zvažujete pořízení motorové sněhové frézy a vadí vám, že se jedná o sezónní stroj, možná by vám mohl vyhovovat multifunkční rotační kartáč, který využijete po celý rok. Od jara do podzimu kartáč využijete k zametání chodníků, cest a dalších zpevněných ploch. Na podzim snadno a rychle vymetete spadané listí. Kartáčem dokonce vymetete i menší vrstvu čerstvého sněhu. Kartáč ovšem velice snadno odpojíte a nahradíte za plnohodnotnou dvoustupňovou sněhovou frézu, která si snadno poradí i s pořádnou porcí těžkého sněhu.

Stačí povolit dva šrouby a kartáč vyměnit za plnohodnotnou dvoustupňovou frézu...

Kartáč je navíc možné osadit i kontejnerem, do kterého bude stroj sbírat smetený odpad, případně radlicí, se kterou lze shrnovat sníh.

 

Zpět na předchozí stránku