Zobrazit kategorie

Jak funguje sekačka s pojezdem? Je možné ji používat i v režimu bez pojezdu?

Pokud má být rotační sekačka se spalovacím motorem odolná, vyžaduje to jistou konstrukční pevnost. Ruku v ruce s tím jde ovšem i vyšší hmotnost. Ta se pak při sečení nadále zvyšuje tím, jak se plní koš vlhkou trávou. Proto jsou výkoné sekačky vybaveny motorovým pojezdem, díky kterému se pohybují vlastní silou a obsluha pak s minimální námahou vlastně pouze řídí směr, kterým se sekačka pohybuje.

Po technické stránce je pojezd řešen relativně jednoduše, nakonec zpravidla platí, že čím jednodušší  je řešení, tím méně je náchylné k poruchovosti. Na hřídeli motoru je nad nožem umístěna řemenice, která pomocí klínového řemenu  pohání malou převodovou skříň, umístěnou na ose zadních kol. V této skříni je umístěna i spojka, u nejlevnějších sekaček je to tzv. kuželová spojka, výkonnější sekačky HECHT jsou vybaveny převodovkou se spojkou MS 300 Synchro. Ta kromě kuželové spojky obsahuje i spojku zubovou, která se po rozjetí sekačky pevně uzamkne a brání prokluzování spojky kuželové. Sekačka pak pohodlně sama bez prokluzování vyjede s plným košem i do kopce, zároveň se tím i podstatně zvyšuje životnost spojky. 

V obou zadních kolech je převod s tzv. volnoběžkou. Je-li aktivován pojezd, zabírají obě zadní kola, ale kterékoli z nich se může protočit v případě potřeby rychleji. Díky tomu nejsou kola pevně spřažena na jedné hřídeli a se sekačkou lze velice snadno zatáčet.

Pojezd je aktivován stisknutí páky pod madlem. Tuto páku je nutné přidržovat stisknutou po celou dobu, kdy má sekačka pojíždět. Jakmile páku pustíte, sekačka zastaví. Tím je zajištěno jednoduché a zároveň bezpečné ovládání pojezdu.

Pokud chcete pojíždět se sekačkou bez aktivovaného pojezdu, stačí uvolnit páku. Spojka v převodové skříni se rozpojí a kola se mohou volně otáčet. Se sekačkou pak můžete volně pojíždět dopředu nebo couvat prakticky úplně stejně, jako se sekačkou, která funkci pojezdu vůbec nemá. Nepatrný odpor při pohybu můžou dělat jen převody v kolech.

 

Zpět na předchozí stránku