Zobrazit kategorie

Jaký je rozdíl mezi jednostupňovou a dvoustupňovou sněhovou frézou?

Sněhové frézy se dělí na jednostupňové a dvoustupňové, Rozdíly jsou v konstrukci, způsobu nabírání a odhozu sněhu. Proto zákazník, bez zkušeností, může mít problém vybrat správný  a jeho požadavkům vyhovující typ frézy. Jaké jsou tedy rozdíly mezi těmito typy fréz a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Jednostupňové sněhové frézy

U jednostupňové sněhové frézy je k odhrabání i odhozu sněhu využito jediného lopatkového "šneku". Ten se zpravidla skládá ze dvou lopat zahnutých do U, které vysokou rychlostí naberou sníh a vyhodí jej odhozovým komínem. Velkou výhodou této konstrukce frézy je jednoduchost systému s minimem pohyblivých částí. Díky tomu je možné vyrábět velice lehké a  spolehlivé sněhové frézy s nízkou hmotností. Systém s jedním stupněm je zároveň méně náročný na výkon motoru, proto je možné vyrábět jednostupňové frézy i v elektrickém provedení. Jednostupňové frézy si velice dobře poradí s čerstvým sněhem, který zvládnou odházet až na samotný podklad, na druhou stranu s pevně ušlapaným a zledovatělým sněhem již budou mít problém. Lopatky kvalitních jednostupňových fréz HECHT jsou  vyrobeny z kvalitních materiálů a jejich hrana je opatřena pružnou pryžovou lamelou, která je šetrná k povrchu dlažeb. Proto jsou vhodné především k práci v zahradách rodinných domů, kde je pro případ pohonu elektromotorem dobře dostupná elektrická síť a zároveň se nestane, že nám noční nadílku sněhu chodci  ušlapou do tvrdé a zledovatělé vrstvy.

 

 

Dvoustupňové sněhové frézy

Dvoustupňové frézy pro odklizení sněhu využívají hned dva stupně.
V prvním stupni se jedná o systém ocelového šneku se zuby, které sníh odhrabou, ve druhém stupni sníh putuje do vyhazovacího rotoru, který jej vysokou rychlostí odhodí odhozovým komínem. Dvoustupňové frézy jsou díky tomu výkonnější než jednostupňové, dobře si poradí i s ušlapaným a zhutnělým sněhem.  To ovšem znamená i složitější systém převodů, celkově odolnější a robustnější konstrukci. To se samozřejmě podepíše i na vyšší hmotnosti a proto jsou zpravidla dvoustupňové frézy vybaveny vlastním pojezdem. Nebývají sice tak obratné a lehké jako jednostupňové frézy, výkonem je ale většinou mnohonásobně předčí. Hravě si poradí s ušlapaným sněhem, protože ocelové zuby se bez problému zakousnou i do sněhu plného ledu a rampouchů spadaných ze střechy. Dvoustupňové sněhové frézy HECHT jsou po stranách ocelového krytu šneku frézy (tzv. bunkru) vybaveny nastavitelnými kluzáky ze speciálního plastu. Těmito kluzáky je možné přesně nastavit výšku pohybu zubů frézy nad povrchem. Stroj tak klouže po chodníku nebo dlažbě pouze po těchto kluzácích, nepoškozuje povrch a nezanechává stopy rzi. Zároveň kluzáky podstatně prodlužují životnost frézy - v případě opotřebení je lze kdykoli snadno vyměnit.

Všechny uvedené návody, postupy a řešení problémů jsou všeobecného charakteru a není možné v nich zahrnout veškerá specifika jednotlivých produktů. Všeobecné postupy tak mohou být někdy v rozporu s použitím konkrétního produktu. Je proto nutné mít na zřeteli, že při řešení konkrétního problému je nutné postupovat tak, aby postup nebyl v rozporu s určením produktu a s postupy uvedenénýmiv uživatelském návodu k použití konkrétního produktu.

Uživatelský návod k použití je nedílnou součástí dodávky každého nového produktu HECHT. V případě ztráty je možné objednat nový uživatelský manuál  pomocí  formuláře na tomto odkazu.