Matematická slovní úloha na téma sníh

Matematická slovní úloha na téma sníh

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak rychle uklidíte sníh lopatou a o kolik rychlejší by byla práce s frézou? Přestože při našich výpočtech budeme vycházet pouze z teoretických hodnot, výsledek je více než zajímavý…

Slovní úlohy na základní škole nebyly moc oblíbené. Dnes se ale na malou chvíli vrátíme do školních lavic a zkusíme jednu úlohu vyřešit:

Sněhová fréza má šířku záběru 50 cm a pohybuje se průměrnou rychlostí 2 km/h.

Jak dlouhý a široký pruh sněhu fréza odhází za 1 hodinu?

Jak dlouho bude stejný pruh sněhu odhazovat dělník s lopatou 25 x 25 cm, když mu nabrání a odhození jedné lopaty sněhu zabere 2 s?


Nejprve si snadno vypočítáme frézu:

Fréza za 1 hodinu ujede 2000 m a odhází pruh sněhu široký 0,5 m. Vlastně tedy ani není co počítat, fréza za hodinu odhází pruh 2000 x 0,5 m.

A nyní spočítáme muže s lopatou:

Muž s lopatou 25 x 25 cm musí nabrat a odhodit 2x, aby z 0,5 m širokého pruhu odebral 25 cm. Aby odebral celý metr z pruhu širokého 0,5 m, musí tedy hodit lopatou 8x. Vynásobíme to 2 sekundami a víme, že muž bude metr pruhu odhazovat 16 s. Aby odházel 2000 m, bude tedy házet 2000x 16 s.

Nebudu vás trápit další matematikou, myslím, že nám bude stačit vědět, že by musel bez přestávky stejnou rychlostí házet necelých 9 hodin, aby odházel to, co malá fréza stihne za 1 hodinu. Muž i fréza přitom odhází 1000 m2 sněhu.

Co z toho tedy plyne?

I malá sněhová fréza bez námahy zvládne stejnou práci jako 10 dělníků usilovně pracujících s lopatou.

Varování

Tyhle počty už možná z hlavy nevyženete, protože možná stejně jako já budete v 6 hodin ráno s lopatou v ruce přepočítávat, zda je výsledek správný. Nejméně do té doby, než si pořídíte frézu, abyste si správnost výpočtu ověřili v praxi. Nakonec sám můžu potvrdit, že si raději příspím a vychutnám ranní kávu, než se před odchodem do práce potit dlouhé minuty s lopatou a následně ještě rozpařený ze sprchy dohánět čas v mrazivém počasí.

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat