Bojutete se sněhem a náledím?

01. 02. 2021

Bojutete se sněhem a náledím?

Letošní zima mění počasí jako na houpačce. Sněhové vánice a mráz střídají oteplení s deštěm, aby se za dva dny zase vrátila mrazivá zima. Takovéto počasí je nebezpečné jak pro motoristy, tak pro chodce. Tající sníh s deštěm v noci zmrzne a ráno se chodníky i silnice mění v nebezpečné kluziště. Jak se ledu efektivně zbavit?

Správu silnic samozřejmě přenecháme silničářům, o soukromé cesty a chodníky se však musíme postarat sami. V některých případech předpisy navíc ukládají majiteli nemovitosti povinnost postarat se o chodník přiléhající k jeho nemovitosti. Pokud by v důsledku zanedbané údržby na takovém chodníku někomu vznikl úraz nebo jiná škoda, mohou jít náklady spojené s náhradou za majitelem nemovitosti.

Tvorbě ledovky je nejlépe předcházet. Nezřídka náledí vzniká s tím, jak přes den odtává sníh, který v noci při poklesu teploty zmrzne. Odklizený sníh by proto měl být vždy umístěn níž, než je chodník, aby tající voda odtékala pryč, nejlépe například do kanálu. Důležité je zároveň, aby byl úklid sněhu co nejdůslednější. Menší plochy stačí odklidit hrablem a zbytky sněhu smést koštětem. Práci také může ulehčit jednostupňová sněhová fréza, která díky konstrukci lopatek s lamelami dokáže povrch důkladně vyčistit. Pokud však za noc napadne více než 20 cm těžkého sněhu, pro některé jednostupňové frézy to už může být za hranicí jejich možností. Dvoustupňové frézy si sice poradí i s větší nadílkou, ovšem jejich ocelový šnek nedokáže očistit povrch chodníku zcela. Pro dokonalý úklid větších ploch je proto nejvhodnější motorový rotační kartáč kombinovaný s dvoustupňovou sněhovou frézou. S malou vrstvou čerstvého sněhu si poradí samotný kartáč. Velké vrstvy sněhu nejprve odházíte frézou a následně dočistíte kartáčem. Výměna kartáče za frézu a zpět je přitom otázkou pár minut.

motorová fréza - kartáč

Samotná prevence samozřejmě nestačí. Náledí a ledovku mohou vytvořit i mrznoucí srážky. Pokud se tak stane, můžete se pokusit led odstranit mechanicky sekáčem, což je ovšem zdlouhavá a namáhavá práce. Druhou možností je aplikace posypu. Dříve se takto využíval například popel z kamen, v současnosti se to však nedoporučuje. Dnes je zpravidla aplikován posyp chemický, který led rozpouští, případně písek nebo štěrk, které povrch zdrsní. Obě dvě řešení mají svá pro i proti.

Chemický posyp je podle svého složení účinný jen do určitých teplot. Běžná posypová sůl je například účinná přibližně do -7 °C. U chemických posypů bychom pak mohli diskutovat i o vlivu na životní prostředí. Posyp pískem, štěrkem a ostatními drtěmi je zase nutné pravidelně opakovat, pokud například nepřetržitě sněží. Na jaře pak písek a drtě musíte pracně uklidit. S tím ale opět může výrazně pomoci rotační kartáč osazený zachytávačem, do kterého nepořádek po zimě sesbírá.

Pro posyp lze samozřejmě opět využít techniku. Pro zasolení menších ploch to mohou být ruční rozmetače, které po vypláchnutí můžete stejně dobře využít na dosévání trávníku apod. Cesty a větší plochy ošetříte ručně vedenými, nebo taženými vozíky. Pokud je však budete používat pro aplikaci chemických posypů, nikdy je nezapomeňte po použití očistit a ošetřit proti korozi.

Autor: PST

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč pěstovat rajčata aneb co možná nevíte

Proč pěstovat rajčata aneb co možná nevíte

30. 07. 2021

Bývaly doby, kdy by Evropan syrové rajče nepozřel. Rajčata se používala v různých formách pouze jako koření. Naštěstí…

Vyžeňte děti na zahradu!

Vyžeňte děti na zahradu!

30. 07. 2021

Ne, neberte samozřejmě nadpis doslova... Spíš se snažíme najít odpověď na otázku, jak děti přimět k tomu, aby na…

Zvažujete stavbu skleníku?

Zvažujete stavbu skleníku?

29. 07. 2021

Konec léta a začátek podzimu je ideální čas pro stavbu nového skleníku. Slunce už nemá takovou sílu, nemusíte proto v…

Proč patří stromy do zahrady?

Proč patří stromy do zahrady?

29. 07. 2021

V současnosti je trendem stromy v zahradách nahrazovat spíše keři a pečlivě střiženými živými ploty. Pokud už se nějaký…