Rady pro zahradu, dílnu a dům

hecht blog 16 edit web250px

Vzpomínám si, jak moc mi v zamlada bylo nepříjemné okopávání a pletí na zahradě nebo na školních pozemcích. Skoro by mě odradilo od zahradnického směřování, nebýt zahrady mého dědečka, kde se takové věci nedělaly. Byla to zahrada plná ovoce, květin a divokých bylin a byla na ní pohoda. Dědeček kosil trávu v sadu kosou a tvrdil, že na zeleninu tam není půda. Ráda jsem mu to věřila a trávila jsem prázdniny na stromech, kde zrovna dozrávalo ovoce.

A co vy? Okopáváte a plejete rádi? Na tuto otázku obvykle moc kladných odpovědí nedostávám. Nedivím se, podle mě je to nepřirozená a poměrně nesmyslná činnost a jde to i bez ní. Nevěříte? Pak tento článek je právě pro vás.

Číst dál: Sedm pater zahrady. Příroda tvoří, zkusme to podle ní

hecht blog 15 edit 250px

Při pořizování nového domu je zahrada v rozpočtu většinou až na posledním místě. Na cesty, parkovací plochy a oplocení peníze být musí. Na smysluplný návrh, který by reflektoval naše potřeby, a na to, co nám umožní zahradu obývat a využívat s rodinou a přáteli už často peníze nezbývají. Existuje ale široká škála možností, jak uplatnit vlastní nápady, tvořivost a šikovnost a vytvořit si svoje zahradní stavby s minimálními náklady a často i s minimálním úsilím. Navíc to může být i zábava. Nevěříte? Tak se na to koukneme...

Číst dál: Zahradní stavby bez peněz a námahy?

hecht blog 14 250px

Léto a květiny k sobě neodmyslitelně patří. Oslavy kulatých výročí, svatby, zahradní slavnosti a jiné sváteční chvíle pořádáme nejčastěji právě v létě a květiny na nich být musí. Přitom květiny našich zahrad a luk většinou opomíjíme a volíme výzdobu z dovážených květin a zeleně. Je to tak zvykem, ale je to škoda. Květiny mohou zdobit náš život nejen v létě, ale od brzkého jara do pozdního podzimu. Je jich tolik, že vám představím jen pár možností z každého ročního období.

Číst dál: Slavnostní příležitosti a květiny

BLOG 13 edit 250px

První zmínku o zahradě v naší evropské kultuře zaznamenáváme jako starou legendu o Adamovi a Evě, jablku a hadovi, o vyhnání z ráje. Rajská zahrada je vnímána jako místo příjemné, krásné a plodné. Zahrady se začaly vyvíjet spolu s lidskými sídly, když se lidé začali usazovat na stálém místě. Vznikaly zahrazením, oplocením menšího prostoru. Odtud název zahrada.

Číst dál: Zahrada jako rodinná oáza