Rady pro zahradu, dílnu a dům

hecht blog 20 250px

Přiznám se, že mě baví jídlo pěstovat, ale zpracování úrody bylo dlouho mou noční můrou. Ke konzervaci potravin jsem se dostala až kolem padesátky a rozhodně nepatřím k nadšeným hospodyňkám, které se v něm vyžívají. Moje máma ale má osmdesát let a už nezavařuje. Pokud jsme se nechtěli vzdát zahradních dobrot, museli jsme štafetu převzít my.

Číst dál: Je zpracování úrody nuda a dřina? Poradíme vám, jak z toho udělat zábavu

hecht zahrada edit 250px

Dříve lidé pěstovali svoje jídlo jen ze semen, která si sami vypěstovali a uchovali pro další sezónu. Pěstování vlastních semen dnes znovu ožívá. Lidé jako by v něm začínali cítit něco bytostně podstatného, co je spojuje se zemí, přírodou a lidmi okolo. Máme radost z toho, že se tyto dovednosti šíří. Semínka na zahradě pěstujeme, sbíráme a šíříme je mezi přáteli už skoro dvacet let. Připadá nám to samozřejmé a jednoduché.

Číst dál: Je pěstování vlastních semínek složité a pracné? A je to vůbec legální? Semínkové burzy a semínkovny

hecht blog 18 250pxS dnešním článkem se můžete naladit na přicházející podzim a inspirovat se k experimentování s možnostmi zahradní úrody. Podzimní úroda, letos poněkud omezená jarními mrazíky, je bohatá na množství druhů různých dobrot. Proto přicházejí tak trochu zkrátka naše oblíbené plané rostliny a byliny, i když se jich úplně nezříkáme ani teď.

Číst dál: Podzimní dobroty nejen s příchutí černého bezu

postrikovacOdkládání zazimování zavlažovacího systému je velkým rizikem, které s příchodem prvních mrazů může znamenat katastrofu. Jakmile se rtuť teploměru začne pohybovat na hranici 4°C, je to znamení, že mrazíky na sebe nenechají dlouho čekat.

Pokud by voda v zavlažovacím systému zamrzla, zpravidla poškodí ty nejcitlivější a zároveň nejdražší součásti. To, že se voda při zamrznutí rozpíná, ví asi každý. Tlak, kterým působí led na své okolí je skutečně velký, potrhat i masívní ocelové potrubí není pro mrznoucí vodu problém. Co tedy dokáže v elektromagnetickém ventilu, čerpadle, závlahových tryskách a dalších součástech systému si tedy dovedeme asi představit.

Číst dál: Zazimování zahradních zavlažovacích systémů