Rady pro zahradu, dílnu a dům

V moderních elektrických sekačkách se dnes používají v podstatě jen dva typy elektromotorů. Klasický indukční (přesněji „asynchronní indukční motor“), nebo komutátorový. Běžný uživatel typ motoru moc neřeší, ti zkušenější však mnohdy lamentují nad tím, který motor je lepší. Mnohdy v tom nemají jasno ani samotní prodejci. Jak to tedy doopravdy je?

Číst dál: Jaký typ motoru je v sekačce lepší? Aneb fámy o elektrických sekačkách

Silniční provoz je omezen různými právními normami. Stejně tak i vozidla, včetně běžného jízdního kola, musí splňovat zákonem stanovené požadavky. Jak ale zákony pohlížejí na elektrokola? Co je ještě elektrokolo, a co je již považováno za elektrický motocykl? Můžeme s elektrokolem legálně na silnici bez řidičského průkazu a helmy?

Číst dál: Elektrokola z pohledu legislativy

Kvalitní trávník vyžaduje kromě pravidelného sečení spoustu další péče. V sezóně je samozřejmostí důkladná zálivka v době sucha, pravidelné hnojení a zbavování se plevelů. Na přelomu srpna a září je čas provést důkladnou vertikutaci.

V průběhu vegetační sezóny se na půdě pod trávníkem usazují části odumřelých rostlin a plevelů, zbytky po sečení a mechy, které vytvářejí nepropustnou vrstvu. Tato plsť brání pronikání vzduchu, živin a vlhkosti do půdy.

Číst dál: Vertikutace – postarejte se o svůj trávník

pila

Pokud jste zakoupili motorovou řetězovou pilu, po nějaké době používání bude nutné seřídit motor. Přestože jsou pily zpravidla seřízeny již ve výrobě, především v záběhu se motor postupně usazuje, a proto je nutné doladit seřízení karburátoru.

Na různých internetových diskusích nezřídka narazíte na lamentování některých nezkušených majitelů pil. Stěžují si, že jim pila po krátké době používání nejde do otáček, špatně startuje, nebo nedrží volnoběžné otáčky. Problém často vidí v pile jako takové, aniž by si uvědomili, že se jedná o stroj, který vyžaduje pečlivou údržbu.

Číst dál: Motorové řetězové pily – 4. díl – seřízení karburátoru