Rady pro zahradu, dílnu a dům

V našich příbytcích se stále častěji objevují umělé stromky. Když se někomu líbí, je to čistě jeho věc, ovšem pokud jste staromilec stejně jako já, jistě preferujete stromeček přírodní. Ovšem ne vždy se podaří sehnat stromek, který by měl krásně a pravidelně rostlé větve po celém kmeni. Jak si s takovým stromkem poradit?

 

Stromeček – umělý, nebo přírodní?

Nerad bych se dotkl majitelů umělých stromků, ale plastová náhražka je prostě jen plastová náhražka. O Vánocích se musí domovem linout vůně jehličí. Pečlivě usadit každý rok nový stromeček do stojánku je pro mne již léta rituálem, kterým Vánoce začínají. Stejně tak k Vánocům patří i všudypřítomné jehličky, které ze stromečku sem tam odpadnou, především pak na dárečky o Štědrém večeru. Pokud mi někdo tvrdí, že umělý stromeček je krásnější a plnohodnotnou náhradou skutečného stromku, nevyvracím mu to. Já bych měl pocit, že si dárky naděluji pod stojan s kartáči na lahve, ale uznávám, že je to věc názoru a vkusu. Přírodní strom je prostě přírodní. A pokud stromek neuříznete někde v lese a zakoupíte jej u některého z prověřených prodejců, máte i jistotu, že příroda nebyla o stromeček ochuzena, protože byl vypěstován na plantážích přímo pro vánoční trh podobně jako zelenina nebo ovoce.

 

Ze špatně rostlého stromku... výstavní kousek

christmas treePokud však stromek pořizujete na poslední chvíli stejně jako já, ne vždy seženete stromeček dobře rostlý. Mnohdy je na spodní části hustý, zatímco vrchní polovina má jen pár nepravidelně rozmístěných větví. Pokud jste však jen trošku zruční, právě z takovéhoto „chudáčka“ nad kterým všichni ohrnuli nos, snadno vytvoříte stromek, který vám všichni budou závidět. Potřebovat budete jen zahradnické nůžky, ostrý nůž a vrtačku.

Spodní husté větve bude třeba prostříhat. Klasický stromek má větve v patrech. Proto nejprve vyberte, která patra chcete zachovat s ohledem na to, aby byl stromek symetrický a pravidelný.  Přebytečné větve odstřihněte co nejblíže u kmene. Dávejte pozor, abyste je nepolámali, ještě je budete potřebovat.

Nyní přistoupíme k „roubování“ větví do horní poloviny stromku. Pro upevnění větví budeme potřebovat vrtačku nebo starý nebozez po dědečkovi. Pečlivě rozvrhněte patra, do kterých budete větve doplňovat. Do kmene vyvrtejte otvory vrtákem s vhodným průměrem. Otvor by měl směřovat mírně dolů, aby vsazené větve směřovaly naopak mírně nahoru. Pokud do jednoho patra doplňujete více větví, nikdy nevrtejte otvory ve stejné výšce, kmen by se tím mohl oslabit a stromek zlomit. Vůbec totiž nevadí, jsou-li otvory vrtány 3–4 cm nad sebou.

Větve, které budete osazovat do otvorů, zakraťte na správnou délku. Kratší větve použijte na vyšší patra, ty nejdelší pak na nižší patra. Správnou délku pro každou větev naměříte tak, že ji přiložíte ke kmeni a neměla by přesahovat přes pomyslnou spojnici mezi špičkou a koncem nejdelší spodní větve. Následně opatrně seřízněte konec větvičky ostrým nožem na vhodný průměr a pevně zasuňte do předvrtaného otvoru.

Přebytečné větve ze spodní části takto využijete na doplnění části vrchní, a během pár minut vytvoříte z bídného stromečku výstavní kousek.

 

Jedna dobrá rada na závěr...

Stromky kupujte jen u prověřených prodejců, chráníte tím přírodu. Máte tak totiž jistotu, že se nejedná o stromky, které někdo odcizil ze zdravého lesa, kde mohly růst až do dospělého stromu.